Piše: Tina Legin
Aaaa, kako je to teško. Daj mi pomozite, povikao je Antonio Mičić (7) iz Dugog Sela kraj Zagreba panično gledajući u nas. Pokušavao je punu školsku torbu staviti na leđa. Jedva ju je podigao. Prvašić teži 23 kilograma, a njegova torba sa svim knjigama i priborom teži oko pet kilograma. Antonio na leđima tako nosi 22% svoje težine. Kaže da ga škola veseli, ali ne i torba koju će nositi svaki dan.
- Strašno je teško. Polomit će mi ramena - dodao je ljuljuškajući se s teretom na leđima.
Prazna anatomski oblikovana torba teži oko kilogram, kao i pribor s bilježnicama za školu. Udžbenici, vježbenice i zbirka zadataka imaju više od tri kilograma.Josipov otac Ivan (37) ljetos je sa sinom planinario po Velebitu. Za školu su se pripremali tako da je svaki nosio svoju opremu.
Poštar kaže da ni njegova kralješnica nije baš odlično
Za usporedbu smo istom vagom izvagali zagrebačkog poštara. Jakov Džaja (55) teži 91 kilogram, a njegova torba je za našeg posjeta imala prosječnih 10 kg. Poštar nosi “tek” 11 posto svoje težine. Jakov kaže kako ni njegova kralježnica nije u sjajnom stanju nakon toliko godina radnog staža.
Ovisno o izdavaču, udžbenici mogu težiti do šest kilograma. Stručnjaci upozoravaju da dijete ne bi smjelo nositi više od 10 posto svoje težine jer kasnije može imati problema s kralježnicom.
TORBU DJECA NE SMIJU NOSITI PREKO RAMENA
Kako bi uspjela sačuvati svoje zdravlje, djeca ne bi smjela nositi torbu preko jednog ramena. Također, ne bi smjeli nositi torbu u jednoj ruci. Knjige u torbi moraju biti pravilno složene, tako da najteže stoje bliže leđima. Naramenice moraju biti pravilno podešene. Torba bi trebala stajati iznad djetetovog struka te pravilno prijanjati uz leđa.