Planet nazvan Kepler 22b nalikuje Zemlji više, nego bilo koji da sada otkriveni planet i nakon njegova otkrića odmah je identificiran kao potencijalni dom ljudske vrste u budućnosti.
Kepler 22b sadrži i vodu i kopno, a prosječne temperature kreću se oko 22 Celzijeva stupnja. Njegova atmosfera također može podržavati život, ali problem je to što se nalazi 600 svjetlosnih godina od Zemlje.
Planet na kojemu godina traje 290 dana prvi je put primijećen prije 2 godine, donosi Telegraph, ali NASA-ini stručnjaci tek su sada, koristeći agencijin svemirski teleskop Kepler, zaključili da je upravo Kepler 22b najpogodniji planet za ljudski život izvan Sunčeva sustava.
Jedan od ključnih kriterija koje planet mora imati kako bi bio nastanjiv svakako je dovoljna udaljenost od središnje zvijezde kako ne bi bio ni prehladan niti pretopao.
Za sada su izvan Sunčeva sustava otkrivena 3 planeta, poznatija kao egzoplaneti, za koje stručnjaci vjeruju da su pogodni za eventualnu kolonizaciju budućih generacija.
U svibnju su francuski astronomi otkrili Gliese 581d koji se nalazi na udaljenosti od oko 20 svjetlosnih godina, oko 6 puta je veći od Zemlje i dio je skupine od najmanje 6 planeta.
3 mjeseca kasnije Švicarci su izvijestili da bi planet udaljen 36 svjetlosnih godina nazvan HD 85512b mogao biti nastanjiv. Planet u zviježđu Vele ima masu oko 3,6 puta veću od Zemlje.
Prema katalogu, koji bilježi sva svemirska tijela izvan Sunčeva sustava, postoji čak 47 egzoplaneta i egzomjeseca na kojima je nastanjivanje moguće, ali još uvijek nisu dovoljno istraženi.
http://www.vecernji.hr/vijesti/nasa-in-svemirski-teleskop-pronasao-novu-zemlju-clanak-353151