Kod djece koja pokazuju znakove hiperaktivnosti trebalo bi se provesti nadzirano ispitivanje eliminacije umjetnih bojila i konzervansa koji se koriste u prehrani.
U članku objavljenom u časopisu „British Medical Jorunal“, australski stručnjak, profesor Andrew Kemp, tvrdi da modifikaciju prehrane kod djece koja imaju dijagnosticiran poremećaj pozornosti s hiperaktivnošću (ADHD, Attention Deficit Hyperactivity Disorder) podržava i „nekoliko ispitivanja“, a ipak se na modifikaciju prehrane još uvijek gleda kao na „alternativnu“ terapiju poremećaja, a ne kao na „standardnu“ terapiju.
„Bihevioralna terapija, za koju se smatra kako je potrebna za „adekvatno liječenje“, ima vrlo malo znanstvenih dokaza o djelotvornosti,“ tvrdi profesor Kemp.
Profesor Kemp, koji se usavršio u dječjim alergijama i kliničkoj imunologiji, ističe da 2.4% djece u zapadnoj australiji prima lijekove za liječenje spomenutog poremećaja.
On tvrdi da, ako uzme u obzir da je eliminiranje umjetnih boja i konzervansa iz prehrane djeteta „relativno jednostavno“, „možemo predložiti da pravilno nadzirano i procijenjeno ispitivanje eliminacije umjetnih bojila i konzervansa bude dio standardne terapije za svako dijete“.
Pretpostavlja se da oko 5% ljudi mlađih od 19 godina boluje od ovog poremećaja.
Autor:Lovro Lamot, dr.med.
Preuzeto sa www.mojdoktor.hr