Sezona spremanja zimnice u punom je jeku.
Većinu nas miris octa, pogled na kuhinju punu mrlja od rajčice i zvuk lupanja staklenki, vraća u djetinjstvo. Zimnicu su tradicionalno pripremale naše bake koje su pak to naučile od svojih baka, a korijeni te tradicije sežu stoljećima unazad.
Zimnica je bila idealno rješenje za čuvanje hrane u vrijeme kad nije bilo hladnjaka i zamrzivača, a zdravo voće i povrće moglo se naći na gotovo svakom koraku.
Tradicionalna priprema u moderno doba
Priprema zimnice odvijala se u vrijeme žetve ili nakon žetve, najčešće krajem ljeta te je najčešće trajala do sredine jeseni ili do prvog mraza.
U moderno vrijeme zimnicu pripremamo kako bi što duže uživali u ukusnoj i kvalitetnoj hrani.
Obično koristimo namirnice iz vlastitog vrta ili one kupljene na tržnici i pripremamo ih tako da u njima možemo uživati i preko zime, kad nam kvalitetno voće i povrće nisu dostupni.
Svaka domaćica ima svoj recept
Postoje razni načini pripreme hrane za zimu: Kiseljenje, sušenje, dimljenje, blanširanje, kandiranje, kuhanje, soljenje i sl.
Gotovo svaka domaćica ima svoj način na koji priprema zimnicu, no postoje neka općenita pravila koja je dobro slijediti:
1. Dobro pripremite namirnice
Odaberite kvalitetno voće i povrće, po mogućnosti bez oštećenja i trulih dijelova, jer jedna trula voćka ili komad povrća mogu pokvariti cijelu staklenku punu plodova.
Ako namirnice režete, pobrinite se da dobro odrežete oštećene ili trule dijelove, a također odstranite peteljke, koštice i ostale nejestive dijelove.
Obavezno ih dobro operite i osušite, posebno ako ih pripremate za sušenje.
2. Očistite posuđe i staklenke
Zdjele, lonci, pasirke, noževi i ostali pribor koji koristite za pripremu zimnice mora biti potpuno čist. Pripazite da na loncima nemate ogrebotine ili oštećenja.
Također staklenke i posude u koje planirate spremiti hranu također moraju biti potpuno čiste i neoštećene, a najbolje bi bilo i da su svježe oprane, jer se nakon dugog stajanja na njima nakuplja prašina.
Nakon pranja dobro ih osušite i ocijedite.
3. Čuvanje hranjivih sastojaka
Voće i povrće nemojte predugo kuhati kako si sačuvali što više hranjivih sastojaka. Budite umjereni pri dodavanju octa, soli, šećera i konzervansa.
Začini su vrlo poželjni u zimnici, ali također pripazite da ne pretjerate s njima, jer svojim jakim okusom mogu zasjeniti okus plodova.
4. Pospremanje zimnice
Kad ste gotovi s pripremom zimnice, staklenke dobro obrišite, da na njima ne bude ostataka hrane. Držite neko vrijeme umotane u krpu ili čak veliku deku.
Tako će se staklenke postepeno ohladiti pa neće popucati, a i stvorit će se volji vakuum.
Nakon toga ih pospremite na hladno i mračno mjesto, primjerice u podrum ili smočnicu, a u hladnjaku ih držite tek nakon što ih otvorite.
5. Budite kreativni i precizni
Za kombiniranje namirnica u zimnici nema nikakvih granica, osim vaše kreativnosti. Budite maštoviti i radite kombinacije po vašem vlastitom ukusu, možda će vas novi okusi iznenaditi.
S druge strane, kod same pripreme i kiseljenja, treba slijediti precizne upute. Primjerice, ako pasterizirate, radite to na temperaturi od 70 stupnjeva.
Staklenka sa zimnicom stavi se u lonac hladne vode i kuha se dok se ne pojave prvi mjehurići, nakon čega se vatra sasvim smanji i tako ostavi još samo par minuta. Pri ukuhavanju u loncu, u njega je radi zaštite staklenki dobro staviti krpe.