Otkrivena je tajna o starom potopljenom grčkom gradu koji je možda inspirirao j priču o Atlantidi. Grad je star oko 5000 godina, a što je najzanimljivije dobro je sačuvan, tako da arheolozi preko njega mogu saznati puno o životu u tim drevnim vremenima. Misteriozno naselje nalazi se u blizini grčkoga grada Neapolisa. Grad su još prije 40 godina otkrili britanski oceanografi, ali ga je tek ove godine bilo moguće istražiti zahvaljujući modernoj digitalnoj tehnologiji.
Dmitris Sakellariou iz grčkog oceanografskog instituta ističe da je sada prvi put pronađen potopljeni grad u Grčkoj iz vremena prije nego što je Platon napisao alegoriju o potopljenom kontinentu Atlantidi. Stoga neki stručnjaci pretpostavljaju da je Platona inspirirala sudbina tog potopljenog grada. No, ako to i nije točno, mit o Atlantidi svakako ima utjecaja na istraživače mora jer se uvijek potajno nadaju da bi je oni mogli otkriti. – Atlantida je mit koji traži da se istraživanje nastavi. Istraženo je samo 1 posto svjetskog podmorja i puno toga je pronađeno, ali je još više ostalo za istraživanje, kaže Sakellariou.
Sjedište elite
– Nema sumnje da je riječ o jednom od najstarijih potonulih gradova na svijetu – kaže dr. Jon Henderson, profesor podvodne arheologije na Sveučilištu u Nottinghamu. Podvodni grad bio je u funkciji od 2800 do 1200 godina prije Krista, što je puno prije od zlatnih dana klasične grčke civilizacije. Postoje i stariji potopljeni gradovi, ali nijedan nije bio tako detaljno i brižno planiran kao novotkriveni grad. Stručnjaci pretpostavljaju da je potopljen oko 1000 godine prije Krista.
Grad pod morem ima karakteristike kasnijih grčkih gradova. Jasno se razabiru glavne i sporedne ulice, kameni spomenici te religiozni objekti. Otkrivene su i tisuće komada keramičkog posuđa, što će znanstvenicima pomoći pri rekonstrukciji svakodnevnog života.
– Otkrili smo također puno novih građevina. Našli smo i neke monumentalne građevine koje nam sugeriraju da je u gradu živjela elita, što dovoljno govori o statusu grada – ističe dr. Henderson.
Geolozi još uvijek nisu odgonetnuli zašto je grad potonuo. Prema jednoj teoriji riječ je o iznenadnom povećanju razine mora. No stručnjaci ostavljaju mogućnost da ga je potopio potres ili tsunami.
Navala turista
– Velika je vjerojatnost da je riječ o kombinaciji promjene razine mora i potresa – kaže Dimitris Sakellariou iz Grčkog instituta za oceanografiju, dodajući da je potopljeni grad izuzetno zanimljiv. On ne pokazuje samo kako se živjelo u drevno doba nego je zanimljiv i istraživačima flore i faune mora, koje je tamo vrlo plitko.
Stanovnici obližnjega grada Neapolisa oduševljeni su.
– Starije su generacije znale da dolje postoji nešto, ali nitko nije pretpostavljao je da je riječ o gradu – kaže gradonačelnik Yiannis Kousolis. Nema sumnje da će zbog tog otkrića u Neapolis dolaziti više turista
Izvor: www.vecernji.hr