Pogled u budućnost vara oko
Ljudska mrežnica svjetlost zamijećuje tek desetinu sekunde nakon njene pojave
Međutim, ova "vidovnjačka" sposobnost je odgovorna za to da uvijek iznova upadamo u klopku optičkih varki. Do ovog zaključka je došao američki znanstvenik Mark Changizi s Rensselaer Polytechnic Institute iz New Yorka, javlja Spiegel Online.
Changizi je u aktualnom izdanju znanstvenog časopisa Cognitive Science predstavio opsežnu teoriju vizualnih iluzija.
Dok su dosadašnji teoretski modeli mogli objasniti samo mali broj optičkih varki, hipoteza Marka Changizija navodno objašnjava do 50 različitih iluzija.
Osnovica njegove pretpostavke je navedeni kratki pogled u budućnost. Changizi smatra da on nastaje zbog toga jer ljudska mrežnica svjetlost zamijećuje tek desetinu sekunde nakon njene pojave.
Iluzije nastaju kad naš mozak pokušava prepoznati budućnost
Mozak pokušava komenzirati vremensku razliku tako što na osnovi informacija koje pristižu stvara sliku koja se zu desetinu sekunde nalazi u budućnosti.
"Iluzije nastaju kad naš mozak pokušava prepoznati budućnost, a rezultat nije u skladu sa stvarnošću", pojašnjava Changizi.
Američki znanstvenik istražio je razne vizualne iluzije, a njih 50 je uvrstio u svoju teoriju. U nju se ubrajaju optičke varke koje nastaju zbog različitih kontrasta ili razlikama u veličini.
Prikazi koji slijede jedan drugog također uzrokuju vizualne iluzije. Ako nekom promatraču, primjerice, pokažete dvije točke jednu za drugom, od kojih je jedna na lijevoj, a druga na desnoj strani, osoba koja promatra te dvije točke mislit će da se one kreću, iako to nije slučaj.
U svakodnevnici također dolazi do sličnih "pogrešaka", koje uzrokuju optičke varke. Ako se loptica za golf kotrlja na travi te nestane u rupi, mozak percepira da se lopta i dalje kotrlja na drugoj strani rupe.
"Takvi slučaji su rijetki", ističe Changizi za New York Times. "Naš je mozak prilično dobro prikriva takve grube pogreške", pojašnjava znanstvenik.
(TotalPortal)