Znanstvenik upozorava:'Ovo što se zbiva s pčelama tek je vrh ledenoga brijega'
Masovno uginuće pčelinjih zajednica u mnogim dijelovima svijeta možda je dio šire, a skrivene prijetnje divljim kukcima oprašivačima koji su nužni za opskrbu ljudi hranom, pokazala je studija Ujedinjenih naroda objavljena u četvrtak.
Pad broja cvjetnica, širenje parazita, upotreba pesticida i onečišćenje zraka među desetak su faktora koji stoje iza nedavna propadanja pčelinjih kolonija u Sjevernoj Americi i Europi, objavio je UN-ov program za okoliš (UNEP).
Ta zbirka problema, a ne samo jedan, što bi bilo lakše riješiti, ubija pčele u košnicama, a možda zaprijeti i divljim pčelama i drugim kukcima presudnima za oprašivanje kultura poput soje, krumpira i jabuka.
"Ovo što se sada događa s pčelama tek je vrh ledenoga brijega", rekao je za Reuters Peter Neumann, vodeći autor studije o "globalnim poremećajima pčelinjih kolonija i ostalim prijetnjama kukcima oprašivačima".
"Nema neposredne prijetnje oprašivačkom katastrofom, ali loše nam se piše", kaže Neumann iz švicarskoga centra za istraživanje pčela. "Moramo nešto poduzeti kako bismo osigurali oprašivanje i budućim generacijama".
Studija je pokazala da propadaju pčelinje kolonije i u Kini, Egiptu i Latinskoj Americi. "Ima naznaka da to postaje globalni problem", rekao je Naumann u telefonskome intervjuu.