Uspješno liječi i multiplu sklerozu
Piše: Tanja Rudež
Multipla skleroza jest autoimuna bolest koja napada središnji živčani sustav, odnosno onaj njegov dio koji prenosi informacije između mozga i drugih organa, primjerice ruku, nogu i očiju. Bolest je neizlječiva, a postojećim lijekovima pokušava se usporiti njezin napredak. U svijetu od multiple skleroze boluje nekoliko milijuna ljudi, dok se broj oboljelih u Hrvatskoj kreće oko 4000.
Studija objavljena u NEJM-u pokazala je da Alemtuzumab (Campath) ne samo da može zaustaviti multiplu sklerozu kod pacijenata u ranoj fazi te bolesti nego čak i povratiti neke izgubljene funkcije. To otkriće odmah je pozdravljeno kako najveći napredak u liječenju multiple skleroze u posljednjih desetak godina.
Studijom su bila obuhvaćena 334 pacijenta u ranoj fazi te bolesti
Alemtuzumab spada u tzv. monoklonalna antitijela, a otkrio ga je Cesar Milstein, znanstvenik s Cambridgea koji je za to nagrađen Nobelovom nagradom za medicinu 1984. godine. Lijek se uspješno koristio u liječenju kronične limfatične leukemije.
Znanstvenici na Cambridgeu još su devedesetih godina smatrali da bi se Alemtuzumab mogao koristiti i u tretmanu oboljelih od multiple skleroze, ali su početne studije, vođene na pacijentima kod kojih je bolest već uznapredovala, bile razočaravajuće.
Studija objavljena u NEJM-u, međutim, obuhvatila je 334 pacijenta u ranoj fazi multiple skleroze. Pokazalo se da kod tih pacijenata lijek djeluje učinkovitije od postojećeg beta interferona (Betaferon).
- Alemtuzumab je eksperimentalni lijek koji sada najviše obećava u liječenju multiple skleroze - izjavio je prof. Alastair Compston sa Sveučilišta Cambrige koji je vodio istraživanje objavljeno u NEJM-u.