Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Safiris

Upisao:

Safiris

OBJAVLJENO:

PROČITANO

628

PUTA

OD 14.01.2018.

Oprez: teški metali u gljivama

Oprez: teški metali u gljivama
Novo španjolsko istraživanje bit će od koristi svim gljivarima i ljubiteljima gljiva. Testirajući razne vrste na prisustvo teških metala najgore su prošle lisičarke.

 

PIXSELL
  • PIXSELL

 

Istraživački tim sa Sveučilišta u Castilla-La Manchi analizirao je 12 vrsta gljiva sakupljenih sa nezagađenih prirodnih područja i testirao ih na prisustvo teških metala. "Cilj istraživanja bio je otkriti postoji li povezanost koncetracije određenih teških metala s gljivama na osnovu tri čimbenika: tipu supstrata, području proučavanja i vrsti gljiva", pojasnio je Juan Antonio Campos, glavni autor studije.

Tim je je analizirao 100 uzoraka 12 vrsta gljiva na prisustvo olova (Pb), neodimija (Nd), torija (Th) i uranija (U). Rezultati studije objavljeni su u časopisu Biometals te pokazuju da postoje "značajne količine" četiriju metala u svih istraživanih vrsta. Također je otkriveno da, ovisno o vrsti gljive, postoje značajne razlike u kapacitetu akumuliranja teških metala.

Najviše vrijednosti neodimija (7.1 mikrograma po gramu) i olova (4.86 µg/g) otkrivene su u gljive lisičarke (Cantharellus cibarius), često korištene u prehrani diljem Europe. Gljiva raste u sjeni hrasta lužnjaka (Quercus robur), plutnjaka (Quercus suber) i crnike. Pripada skupini gljiva koje žive u ektomikorizi - simbiozi gljiva s korijenjem biljaka pri čemu hife micelija gljive izvana obavijaju korijenje stvarajući tako vrstu "omotača", te su u direktnom kontaktu s mineralnim česticama iz tla.

Torij (3.63 µg/g) i uranij (4.13 µg/g) najviše su se akumulirali u sumporače (Hypholoma fasciculare), unatoč činjenici da ta vrsta "živi na panjevima i drveću koje je palo na tlo te nije u direktnom kontaktu s mineralnim tvarima u tlu".

Znanstvenici nisu otkrili značajne razlike u količini metala u gljiva sakupljenih na različitim vrstama supstrata, staništa i lokacija. Jedinu iznimku čini torij, koji se više akumulira u gljiva koje rastu na drvetu (poput sumporače i plamenke (Gymnopilus spectabilis)) od onih koje imaju direktan kontakt s organskim tvarima u tlu (poput vrsta Tricoloma ustaloides i Pisolithus arrhizus).

Biologija.com.hr

 

Izvor: www.net.hr

 

 

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info