Znanstvenici iz Sjeverne Koreje su izgleda našli nov način za odstranjenje opasnih teških metala kao što je olovo iz krvi koristeći posebno dizajnirane magnetske receptore.
Receptori se čvrsto vežu za ione olova i mogu se tada lako odstraniti, zajedno sa svojim olovnim teretom, koristeći magnete, napisali su u članku objavljenom u časopisu „Angewandte Chemie International Edition“, vodećem časopisu iz područja kemije.
„Detoksifikacija bi mogla teoretski djelovati kao dijaliza: krv se preusmjerava iz organizma u specijalne komore koje sadrže biokompatibilne magnetske čestice“, napisali su u svojoj izjavi. „Koristeći magnetska polja, nabijene magnetske čestice bi se mogle odstraniti. Pročišćena krv bi se tada vraćala u pacijenta.“
Olovo je opasan teški metal i posebno je toksičan za djecu. Sigurni i učinkoviti procesi detoksifikacije su posebno važni.
Tim iz Sjeverne Koreje predvođen s Jong Hwy Jung-om s odjela kemija Gyeongsang National University, je uspio odstraniti 96% iona olova iz uzoraka krvi koristeći navedene magnetske čestice.
Izloženost olovu u razvijenim zemljama je većinom rezultat izloženosti na radnom mjestu, kao što je olovo koje se nalazi u bojama i benzinu. Osim opasnosti zanimanja, djeca su ponekad žtrve trovanja olovom. Dijete koje je progutalo veće količine olova može razviti anemiju, slabost mišića i oštećenja mozga.
Kada dođe do trovanja, ono je obično postupno, i kod njega se male količine metala akumuliraju tijekom dužeg vremenskog perioda.
Za MojDoktor:
Maja Vajagić, dr.med.
Izvor: www.mojdoktor.hr