Nema zakonske regulacije
Odbili pregledati bebu jer je rođena kod kuće
Naš zakon ne poznaje i ne regulira porod kod kuće, nego samo onaj u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi, a ne regulira ni status visokoobrazovane, nezavisne primalje koja bi porod mogla obavljati privatno.
Mali Geo, koji ima 27 dana, rođen je kod kuće odlukom i slobodnom voljom roditelja Helene i Davida Petrovića.
Ona i suprug učitelji su tai chija, višestoljetne kineske vještine meditacije u pokretu. Geo im je treće dijete, ali prvo rođeno kod kuće, i to 3. siječnja u kadi napunjenoj vodom. Samo nekoliko dana ranije još je jedno pulsko dijete roditeljskom odlukom rođeno kod kuće, piše Novi list.
Kod nas je zasad rađanje kod kuće tek iznimka iako je u zapadnim zemljama uobičajeno.
Naš zakon ne poznaje i ne regulira porod kod kuće, nego samo onaj u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi, a ne regulira ni status visokoobrazovane, nezavisne primalje (porodilje, babice) koja bi porod, kao u nekim razvijenim zapadnim zemljama, mogla samostalno obavljati u privatnoj praksi.
Helenina ginekologinja, koja ju je vodila kroz sve tri trudnoće, odbila je pregledati dijete i posteljicu, dok je jedan pulski privatni ginekolog pregled dječaka uvjetovao tražeći od mame Helene da se pozove policija i vodi policijski zapisnik.
Kako Helena na to nije pristala, dijete je pregledala jedna pedijatrica, a uz njene nalaze i trudničku knjižnicu uspjeli su prijaviti dijete u matičnom uredu.
Helena kaže da je imala unutarnji poriv da to mora napraviti i da je to najbolje za dijete i za nju.
Htjela je to učiniti uz pomoć babice, no babica je otkazala 31. prosinca, tri dana prije rođenja, pa su se odlučili za neasistirani porod.
"Ne bih ni jednoj ženi preporučila neasistirani porod kod kuće, ali bih rado vidjela da se otvori mogućnost za prirodan porod žena, bilo u bolnici u kojoj bi se humanizirali uvjeti rađanja, bilo da se dopusti samostalan rad školovanim primaljama ili da se otvore kuće za porod kakvih ima u Austriji, u kojima porađaju babice", kazala je Helena.
Sam porod trajao je oko sat i pol. Bolovi su, ističe mama, bili daleko manji nego u prva dva poroda.
"Žena može roditi sama. One će znati o čemu pričam: u sva tri poroda osjetila sam ono što dr. Michel Odent naziva refleksnim činom poroda. Kad je žena dovoljno opuštena i kad se osjeća dovoljno zaštićenom i neometanom, sam je porod refleksni čin. U to sam se uvjerila u sva tri poroda", kaže Helena.
Izvršna direktorica Hrvatske udruge primalja Iva Podhorsky Štorek kaže da sve razvijene zemlje u sustavu zdravstvene zaštite imaju i ponudu poroda kod kuće, no to podrazumijeva visokoobrazovane primalje koje rade samostalno, što kod nas nije slučaj.
"Kod nas to nije omogućeno, ali to ne znači da žene nemaju pravo na to. To spada u osnovna ljudska prava i to nam se govori na edukacijama. Malo me ljuti kad u novinama čitam da je porod kod kuće ilegalan. A nije ilegalan, nego nije uopće zakonski reguliran pa se ljudi sami snalaze", kaže Podhorsky Štorek.
U Švedskoj svega 0,1 posto žena rodi kod kuće, a i u većini zemalja je taj postotak mali, no porod kod kuće zakonski je reguliran i organiziran.
Njena pulska kolegica i članica udruge primalja Bojana Kalčić, koja radi u pulskom rodilištu, kaže da se organizirani porod kod kuće ne može obaviti ni u susjednoj Sloveniji, nego najbliže u Austriji, piše Novi list.
01.02.2010.