Novotkriveni zagađivači zraka mogu uzrokovati probleme s plućima, objavljeno je na HealthDay.
Rak i kardiovaskularne bolesti mogu biti povezane s dugotrajnim izlaganjem slobodnim radikalima, prema novoj studiji.
Nedavno otkriveni takozvani perzistentni slobodni radikali koji su vezani za male čestice zagađenja u zraku mogu uzrokovati oštećenje pluća i možda čak uzrokovati i rak pluća, izjavili su istraživači.
Ako se dokaže u daljnjim istraživanjima, ovi rezultati bi mogli objasniti zašto nepušači razviju bolesti vezane uz uzimanje duhana kao što je rak pluća, rekao je vodeći autor H. Barry Dellinger s okolišne epidemiologije na Lousiana State University.
Poznato je već godinama da slobodni radikali postoje u atmosferi, i da ti atomi, molekule i dijelovi molekula mogu oštetiti stanice. Smatralo se da ove čestice, koje mogu biti prozvedene izgaranjem, postoje samo manje od sekunde i potom nestaju.
«Ono što sam ja pronašao je da čestice nastale izgaranjem sadrže u okolišu dugotrajnije slobodne radikale», rekao je Dellinger, «Kada se ti radikali spoje s česticama, čini se da mogu postojati neodređeni period vremena.»
Ovi slobodni radikali su vrlo slični slobodnim radikalima koji se nalaze u katranu cigareta, dodao je Dellinger. «To podrazumijeva da možete imati iste bolesti uzrokovane faktorima iz okoliša s izlaganjem finim česticama u zraku i onih koje možete dobiti od cigareta.»
Dellinger je naglasio, da ipak, pojedinac bi trebao popušiti oko 300 cigareta na dan da bi bio izložen istoj razini okolišnih slobodnih radikala pronađenih u umjereno zagađenom zraku.
Ovi rezultati bi trebali biti predstavljeni na godišnjem sastanku American Chemical Society, Philadelphia.
Perzistentni slobodni radikali (persistent free radicals, PFR's) koje je otkrio Dellinger-ov tim, se vežu na male čestce zagađenja u zraku iza njihova oslobađanja iz automobila, dimnjaka i nastavljaju postojati kao slobodni radikali. Čestice zagađenja, koje sadrže metale, kao bakar i željezo, su vjerovatnije da će ostati i dalje u atmosferi i nositi radikale na velike udaljenosti.
Kada se slobodni radikali udahnu, apsorbiraju se u plućima i u drugim tkivima i mogu uzrokovati oštećenja stanica i dovesti do problema kao što su astma, emfizem ili rak pluća. No ipak, još nema direktnih dokaza koji bi povezivali slobodne radikale s i jednom od ovih bolesti.
Dr. Neil Schachter, profesor pulmonalne medicine s Mount Sinai Medical Center, New York City, misli da je još prerano kriviti perzistentne slobodne radikale za nuspojave onečišćenja zraka.
Ovi slobodni radikali nastali u zraku su zanimljivi, ali nisam nisam siguran da smo na mjestu s kojeg možemo točno razdijeliti kompononte zagađenja zraka koje uzrokuju probleme u ljudi, rekao je.
Moguće je da su perzistentni slobodni radikali odgovorni za respiratorna oštećenja uzrokovana s onečišćenjem zraka, izjavio je Schachter. «Postoje studije koje pokazuju da modificirajući slobodni radikali mogu promijeniti tijek bolesti,», dodao je, «Ali dublji smisao ovoga – što to znači kliničarima, što znači doktorima i što znači onima koji sudjeluju u regulativama – Ja mislim da smo daleko od toga da to sve spojimo u cjelinu.»
izvor : www.mojdoktor.hr
Autor:Maja Vajagić, dr.med.