Hrvatski znanstvenik i njegov kolega otkrili su kako potaknuti matične stanice na stvaranje živčanih stanica u mozgu, što će jednog dana moći 'sanirati' oštećenja uslijed moždanog udara.
U novom broju znanstvenog časopisa Nature Cell Biology dr. Ivan Đikić i dr. Mirko Schmidt s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Frankfurtu objavili su rad o važnom otkriću na polju matičnih stanica mozga te mogućoj primjeni istog kod liječenja oštećenja mozga.
Riječ je o otkriću novog faktora rasta koji potiče matične stanice na stvaranje zrelih i funkcionalnih neurona u mozgu. Važnost otkrića leži u činjenici da se ono može iskoristiti u medicinske svrhe za lokalno stvaranje živčanih stanica na mjestima oštećenja uslijed moždanog udara ili raznih neurodegenerativnih bolesti.
"Radi se o otkriću prvog prirodnog blokatora signalnog puta Notch koji kontrolira sazrijevanje neurona u mozgu, a taj smo faktor nazvali EGFL7. Do otkrića smo došli slučajno u potrazi za receptorima na koje se veže EFGL7. Bili smo jako iznenađeni kada smo dokazali da se EGFL7 veže na Notch receptore i blokira njihovo djelovanje.
Laboratorijskim ispitivanjem dodavali smo purificirani EGFL7 u matične neuralne stanice te tako potaknuli više od 80 posto stanica na diferencijaciju u zrele živčane stanice koje mogu nadomjestiti oštećene moždane stranice.
Budući izazov je stvaranje terapijskih metoda koje će omogućiti lokalnu primjenu tog faktora u oštećenim dijelovima mozga gdje je neophodno stvaranje novih živčanih stanica", istaknuo je dr. Ivan Đikić.
Važno je naglasiti da je EGFL7 faktor povezan i sa stvaranjem novih krvnih žila, pa uz opisani utjecaj na živčane stanica, može imati vrlo značajnu ulogu i u drugim fiziološkim procesima u organizmu.
Na temelju ovog otkrića spomenuti znanstvenici dvojac prijavio je i patent aplikaciju koju su zaštitili unutar Europske unije.
O originalnosti i znanstvenoj važnosti otkrića faktora koji uzrokuje diferencijaciju matičnih stanica pišu u Nature Reports Stem Cells.
Osim toga, Nature Signaling Gateway, mreža koja obuhvaća više od 165.000 znanstvenika biomedicinskih znanosti, izabrala je ovaj rad kao vodeći rad ovog tjedna u području biomedicine.
http://www.net.hr/znanost/page/2009/06/30/0290006.html?pos=n2