Istraživači s američkog Instituta za istraživanje neuroloških bolesti „Glasdstone Institute of Neurological Disease, GIND“ i sa Sveučilišta „University of California“ otkrili su da je micanje enzima koji regulira masne kiseline dovelo do poboljšanja u kognitivnom deficitu kod miševa koji su imali česti oblik demencije.
Tim je otkrio i određene masne kiseline za koje vjeruju da mogu pridonijeti Alzheimerovoj bolesti, uključujući i masnu kiselinu naziva arahidonska kiselina, koju stvara enzim naziva fosfolipaza A2 (PLA2) grupe IVA.
Kada su znanstvenici smanjili razinu tog enzima, otkrili su da miševi imaju manje deficita memorije i da su imali manje bihevioralnih abnormalnosti povezanih s Alzheimerovom bolešću.
Dr. Lennart Mucke, direktor spomenutog instituta u kojem se provodilo istraživanje i jedan od autora istraživanje komentirao je: „Naši rezultati imaju važne implikacije u liječenju jer pokazuju da inhibicija aktivnost enzima PLA2 može pomoći u sprečavanju neuroloških smetnji kod oboljelih od Alzheimerove bolesti.“
Ipak je dodao: „Još je potrebno obaviti puno posla prije nego što će se nova terapeutska strategija moći testirati na ljudima.“
Rezultati toga istraživanja objavljeni su u časopisu „Nature Neuroscience“ i smatra se da će biti od koristi stotinama tisuća ljudi oboljelih od Alzheimerove bolesti.
Izvor: www.mojdoktor.hr
Autor:
Lovro Lamot, dr.med.