Nijedna od šest europskih zemalja na koje se pozivaju zagovornici Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji nema ni zakon ni praksu liječenja neplodnosti poput hrvatskih koje je uveo ministar Darko Milinović. U Poljskoj, Austriji, Italiji, Irskoj i Njemačkoj dopušteno je oploditi više od tri jajne stanice, ali i zamrzavati embrije. U Švicarskoj smiju zamrzavati oplođene jajne stanice, kažu liječnici iz tih država. U Hrvatskoj je sve to - zabranjeno. Regulativu poput Hrvatske nema nijedna država u Europi.
Zakon diskriminirao
Irska i Poljska - katoličke zemlje - nemaju zakon, već se vode Europskom direktivom o tkivima i stanicama. - Smijemo oploditi sve jajne stanice i zamrznuti embrije. Vitrifikaciju smatramo eksperimentom - objašnjava Poljak Waldemar Kuczynski, predsjednik Odsjeka za neplodnost ginekološkoga društva, a to ponavlja i Edgar Mocanu, predsjednik Irskoga društva za reprodukciju.
Njemačka i Italija doživjele su zaokret u regulativi. Italija je od 2004. imala zakon poput hrvatskog, no u travnju je odbačen. - Ustavni je sud presudio da zakon - bez obzira na uspjeh vitrifikacije - diskriminira mlađe te starije pacijentice, ali i parove kod kojih je muškarac neplodan - kaže talijanski specijalist Filippo Ubaldi.
- Njemačka je 2008. promijenila praksu. Nakon tužbe, slične talijanskoj, napisan je novi komentar Zakona o zaštiti embrija koji dopušta zamrzavanje ne samo zigota, kako je dosad bilo, već i blastocista (embriji stari pet-šest dana) - objašnjava Wolfgang Würfel iz centra Kinderwunsch iz Münchena.
Želja pacijenata
- Poštujemo želje pacijentica i zdrav razum. Ako pacijentica želi da joj vratimo dva embrija, neću oploditi 20 jajnih stanica, već šest-sedam, što mi daje realno jamstvo da ću dobiti dva kvalitetna embrija - rekao je Würfel.
Švicarski liječnik Peter Fehr kaže da mogu oploditi sve jajne stanice, no i da višak oplođenih smiju zamrznuti. Ograničenje je jedan dan, dakle, zamrzava se u fazi zigote.
Austrija pak, smatra većina sugovornika, ima najbolji zakon. - Idemo na slabiju stimulaciju, ali nema ograničenja broja stanica. Ograničimo li ih, uzimamo pacijenticama pravo na liječenje i realnu šansu za uspjeh - kaže bečka specijalistica Eva Maria Liebhart i dodaje - Kad pred sobom imate samo tri stanice, morate imati dobru ekipu te izvrsno opremljen laboratorij jer se u kratko vrijeme mora oploditi stanice. Inače propadnu. Razmišljali su i o vitrifikaciji, no istraživanja su pokazala kako ta metoda ne bi bila primjerena.
Sandra Veljković
15.10.2009.