Nevjerojatno lijepo!Hubble snimio jedinstvenu i čudesnu spiralu
Spirala plinova i planetarne tvari u zviježđu Pegaza toliko je savršena da je kozmolozi nazivaju jedinstvenom u povijesti Hubbleovih snimaka. Pogledajte još jedno čudo svemira!
Hubbleova kamera snimila je čudesnu fotografiju spirale u svemiru. I nije riječ o spiralnoj galaksiji nego formaciji neobične pretplanetarne maglice oblikovane u jednu od najsavršenijih geometrijskih spirala ikad viđenih. Maglica ima i ime IRAS 23166+1655, a formirana je u blizini zvijezde LL Pegasi (poznate i kao AFGL 3068) u zviježđu Pegaza.
Na snimci je vidljiva tanka, vrlo precizna spirala oko zvijezde koja je skrivena iza debelog oblaka prašine. Mark Morris s UCLA i međunarodni tim astronoma kažu da se tvar koja čini spiralu kreće brzinom od 50.000 km/sat.
Spiralni oblik govori da se radi o redovitom periodičnom početku svake od faza ove spiralne maglice, a astronomi vjeruju da se oblik formira jer je LL Pegasi binarni sustav zvijezda koje orbitiraju jedna oko druge. Znanstvenici su izračunali da je za nastajanje novog sloja spirale potrebno oko 800 godina, upravo onoliko koliko treba ovim zvijezdama da se okrenu jedna oko druge.
Uz jedinstveni oblik spirale, kozmologe zadivljuje i mogućnost da je spirala obasjana galaktičkom svjetlošću.
Hubbleova snimka podsjeća na Van Goghovu Zvjezdana noć i pokazuje što se može dogoditi zvijezdama koje imaju mase u rasponu od pola do osam Sunčevih masa. Na koncu svog životnog vijeka one ne eksplodiraju kao supernove, nego ispuštaju plinove koji se šire svemirom i formiraju ovakve i slične pojave.