Najveći svjetski akcelerator čestica, Large Hadron Collider kod Ženeve, počeo je 8. kolovoza polako "punjenje" do pune snage.
Kad njegove protonske zrake počnu kružiti u punoj brzini i sudarati se, znanstvenici iz čitavog svijeta napokon će moći skupljati podatke, kojih će biti toliko da će se morati obrađivati računalnim mrežama nalik SETI-ju.
LHC sudari moći će otkriti nove tragove o porijeklu svemira, novim česticama, novim dimenzijama i, vjerojatno, novim fizikalnim zakonima koje teorije još nisu ni predvidjele.
No hoće li ti sudari biti tako siloviti da će stvoriti sitne čestice s gravitacijom toliko velikom da bi mogle "pojesti" čitavu materiju, odnosno da će stvoriti mikroskopsku crnu rupu?
Ako da, može li ta stvar narasti do razmjera u kojima će progurati samu Zemlju?
Činjenica je da LHC može stvoriti sićušnu, gotovo beskonačno kratkotrajnu (čitaj: potpuno bezopasnu) crnu rupu.
To je gotovo nemogući slijed događaja, i oko njega se fizičari zapravo najmanje uzbuđuju.
Zato su mogućnost nastanka stabilne crne rupe, one koja bi mogla narasti u nešto zabrinjavajuće, znanstvenici odmah smjestili u područje znanstvene fantastike.
Svejedno su dvojica fizičara pažljivije proučila taj "problem" uspoređujući ga s poznatim astrofizičkim pojavama i koristeći postojeća znanja o svemiru kako bi odredila vjerojatnost da pokus LHC-a stvori stabilnu crnu rupu na Zemlji.
To su Steven Giddings sa Sveučilišta Kalifornija-Santa Barbara i Michelangelo Mangano s CERN-a, koji je sagradio LHC.
U njihovom radu objavljenom 18. kolovoza, u online izdanju Physical Review D, oni se bave "ekstremno hipotetičkim scenarijem" u kojem je crna rupa stvorena u LHC-u stabilna i ostaje na Zemlji.
I jesmo li osuđeni na propast? Kratki odgovor je – ne.
"Vrlo temeljito smo proučili mogući rizik, čak i s nekim suludim pretpostavkama o ponašanju crne rupe, i zaključili da nam ne prijeti nikakva opasnost", rekao je Giddings.
Što je crna rupa? |
Crna rupa je objekt koji se sastoji od singularnosti i horizonta događaja. Singularnost se nalazi u središtu i to je točka beskonačne zakrivljenosti vremena i prostora, a horizont događaja je okolno područje gdje gravitacijska sila postaje tako snažna da potpuno uvlači čak i svjetlost. Jednom kad se pređe horizont događaja, doslovno ništa ne može izbjeći gravitaciji. |
"Osnovni razlog je jednostavan: priroda ovu vrstu pokusa provodi već milijardama godina, ne samo na našem planetu ili zvijezdama, nego i na kudikamo gušćim objektima, kao što su neutronske zvijezde i bijeli patuljci. Njihova nam nevjerojatna starost dokazuje da fizika ne dovodi do bizarnih događaja koje protivnici LHC-a navode kao vrlo izgledne", rekao je.
Giddingsov i Manganov prvi argument protiv stabilnih crnih rupa stvorenih u LHC-u je činjenica da se gotovo svi znanstvenici slažu da crne rupe hlape, emitirajući čestice nazvane Hawkingovo zračenje, imenovano prema Stephenu Hawkingu, koji je teoretski opisao pojavu i dokazao zbog čega postoji.
Zbog toga bi mikroskopska crna rupa bila izuzetno nestabilna i nestala bi u djeliću sekunde.
Također podsjećaju na "povijesne rasprave" da se sudari slične snage poput ovih koji trebaju nastati na LHC-u – mjereni u trilijunima elektronvolti – na Zemlji događaju čitavo vrijeme, i to kada se kozmičke zrake iz dubokog svemira (protoni ekstremno visoke energije) sudaraju s molekulama u atmosferi.
Zaključak je da bi se takvi događaji, ako bi mogli stvoriti opasne, stabilne crne rupe, već odavno dogodili.
No, Giddings i Mangano su razmatrali dva scenarija koji nisu tako jednostavni: nosi li stabilna crna rupa koja nastaje u atmosferi naboj ili je neutralna.
'Large Hadron Collider neće stvoriti ništa osim onog što se uslijed djelovanja kozmičkih zraka uobičajeno odigrava u prirodi. Da postoji ikakva opasnost već bismo odavno znali za to', rekao je glasnogovornik CERN-a |
Proračunali su da nabijena crna rupa stvorena kozmičkim zrakama ne bi mogla daleko prije nego bi joj materijal sa Zemlje ili čak onaj sa Sunca i višeg energetskog potencijala isisao svu energiju.
Ako je nabijena crna rupa ikada nastala u Zemljinoj atmosferi, naše postojanje je dokaz da je sigurna.
U LHC-u će crna rupa vjerojatno biti nabijena jer će nastati sudarom para kvarkova, a kvarkovi nose naboj.
No ako je crna rupa neutralna i stabilna, te ako odašilje Hawkingovo zračenje, to bi mogao biti problem.
Giddings i Mangano proučili su taj scenarij unatoč tome što je vjerojatnost da se dogodi gotovo ravna nuli, jer znanstvenici vjeruju da se neutralizacija ne može dogoditi bez odašiljanja Hawkingovog zračenja.
Neutralizacija i Hawkingovo zračenje vrlo su složeno povezani s kvantnim procesima, te ako se jedno dogodi i drugo bi se također trebalo dogoditi.
U svojoj analizi dokazali su da postoje dva slučaja nastanka stabilnih, neutralnih crnih rupa. A koji je od tih slučajeva vjerojatan ovisi o tome koja je fizikalna teorija ekstra-dimenzija (a postoje oprečne teorije) točna.
Prvi slučaj je spori rast neutralne, stabilne mikroskopske crne rupe. Ako takva crna rupa nastane na Zemlji kao posljedica pokusa na LHC-u, njezin rast trajat će duže od životnog vijeka Sunca. To znači da će nam zvijezda umrijeti prije nego dođemo u bilo kakvu opasnost.
To vodi do druge mogućnosti – rasta crne rupe, koji je brži od životnog vijeka Sunca.
Takve stabilne, neutralne crne rupe također mogu nastati sudarima kozmičkih zraka. Zbog toga Giddingsova i Manganova analiza dokazuje da bi takve crne rupe odavno uništile mnogo gušće objekte od Zemlje i Sunca, kao što su bijeli patuljci i neutronske zvijezde, koji su ionako blizu urušavanja u sebe.
Sve to ukazuje da je prvi slučaj jedini izgledan za nastanak stabilne, neutralne crne rupe.
"Velika većina znanstvene zajednice se slaže da je 'stabilni scenarij' ionako sulud", kaže Giddings.