NAJMOĆNIJE ŽENE ZA DIZAJN U REGIJI
‘Naši festivali omogućuju dizajnerima da upoznaju poduzetnike i zarađuju!’
Autor:
Goran Penić
Dizajnerska scena u Hrvatskoj i regiji sve je jača, što najbolje dokazuju dva iznimna festivala koja se u Zagrebu i Beogradu održavaju ovog i idućeg mjeseca: hrvatski
Dan D i srpski Mikser festival .Dan D za mlade, talentirane dizajnere bit će 15. lipnja, a najbolji autori tri će se dana “iskrcavati” u prostorima Stare klaonice u Heinzelovoj ulici u Zagrebu. Mikser festival održava se nešto prije, od 25. svibnja do 2. lipnja, u uzbudljivoj, ali zanemarenoj četvrti u samom centru Beograda - Savamali, čija revitalizacija, zapravo, postaje središnja tema ovogodišnjeg festivala. Osim zajedničkih tema koje obrađuju, ta dva festivala posebna su i po lokacijama na kojima se održavaju. To su prostori industrijske kulturne baštine, odnosno napuštene tvorničke hale: Mikser se do ove godine održavao u silosima tvornice Žitopromet, a Dan D u Staroj klaonici.
Novi sadržaji
Novo izdanje Dana D, koji organiziraju Hrvatsko dizajnersko društvo i agencija Pepermint, bit će jednako dinamično, jednako nabijeno događajima, jednako energično i angažirano kao i do sada. U središtu pozornosti i dalje je velika, žirirana regionalna izložba 100 najboljih autora i timova iz regije do 35 godina koji predstavljaju svoje radove u području dizajna vizualnih komunikacija, industrijskog dizajna, modnog dizajna, dizajna novih medija... Ove godine uvedeni su i novi sadržaji kako bi se dodatno ohrabrila interakcija između izlagača i naručitelja dizajna - poduzetnika i obrtnika. Upravo je to svrha početnog, Radnog dana D na kojem će se održati nekoliko predavanja na temu design managementa te uspješnih suradnji dizajnera i poduzetnika. Dizajneri će moći sudjelovati i na speed-datingu s poduzetnicima, što će im zasigurno olakšati suradnju. U sklopu festivala održavat će se i neprofitni D-sajam, na kojem će se moći naći najbolji radovi u svim područjima dizajnerskog djelovanja. Uz to, ove godine se nastavlja i D-market, najveći prodajni sajam dizajna u Hrvatskoj, a bit će tu i raznih radionica, predavanja inozemnih dizajnera i teoretičara dizajna, filmskih projekcija, popratnih izložbi, partija...
- Cilj cijelog projekta od osnutka do danas je podržati i promovirati rad kvalitetnih mladih autora, osigurati vidljivost njihova rada u javnosti, ali i učvrstiti suradnju pojedinaca, institucija i dizajnerskih inicijativa iz regije te stvarati i razvijati veze s partnerima iz područja gospodarstva - kaže Ira Payer, predsjednica HDD-a i organizatorica Dana D.
Više posjetitelja
Dan D nastao je 2010. godine iz potrebe da se ojača domaća i regionalna dizajnerska scena i međusobna suradnja struke. U moru raznih festivala i sajmova, Dan D, kaže Payer, pokušava se profilirati fokusom na mlade dizajnere i originalnom formom. Prošle godine na natječaj se prijavilo oko 300 autora s područja cijele bivše Jugoslavije, pa se i ove godine očekuje jednak ili veći broj. No, od toga žiri će odabrati samo 100 najboljih koji će se publici predstaviti kroz tri dana festivala.
Srpski Mikser festival, godinu dana stariji “brat” Dana D, pak, nastao je kao prirodni nastavak malog aktivističkog projekta “Ghost project“, čiji je zadatak bio da srpsku scenu industrijskog dizajna učini dostupnom publici, medijima, i prije svega, industriji. S obzirom na to da kulturna organizacija “Mikser“ postoji već godinama na beogradskoj kulturnoj sceni, ovaj iskorak 2006. je bio preteča kreiranja velikog Mikser festivala 2009. godine, kada su po prvi put zaposjednuti dorćolski silosi. Danas, pet godina poslije prvog Ghost Projecta i tri godine nakon prvog skromnog izdanja Mikser festivala, nekadašnji mini pokret čiji je zadatak bio na svjetlost dana izvesti nevidljivu scenu dizajna u Srbiji, prerastao je u veliki regionalni Mikser festival koji je 2011. godine okupio više od 50 društveno odgovornih kompanija, predstavio više od 1500 sudionika i privukao 60.000 posjetitelja.
- Kako to već biva unutar kulturnog modela na Balkanu kojim i dalje dominira institucionalna kultura, samim tim i financiranje, Mikser kao odmetnička energija izvan sistema nije imao nikakvu šansu u neravnopravnoj utakmici. Međutim, nismo htjeli gubiti vrijeme, okupili smo nekoliko tvrtki s vizijom, imali smo jako puno energije, zasukali smo rukave i krenuli. Vjerojatno zbog svoje svježine, ‘pozitivnog bezobrazluka’ i otvorenosti, ideja je posvuda nailazila na sjajan prijem - priča programska direktorica Miksera, arhitektica i dizajnerica Maja Lalić
Svjetski umjetnici
Danas se Mikser profilirao kao multimedijalna platforma za dizajn, arhitekturu, urbanizam, vizualnu umjetnost, tehnologiju, ekologiju, medije, glazbu i film. Ove godine nekoliko je značajnih imena koji će posjetiti Beograd u sklopu festivala. Među svjetskim zvijezdama kreativne industrije izdvajaju se kontroverzni konceptualni umjetnik i dizajner Arne Quinze, prepoznatljiv po gigantskim instalacijama u javnom prostoru, zatim, renomirani belgijski videoumjetnik David Claerbout, koji nakon samostalnih izložbi u muzeju MoMA u San Franciscu i bečkoj Secesiji izlaže i na Mikser festivalu. U glazbenom dijelu festivala nastupit će Daniel Miller, najutjecajnije ime u povijesti tehnopopa i slavni producent Depeche Modea. Tu su još i eksperimentalni arhitektonski kolektivi Bik Van der Pol i Feld 72, menadžer u kulturi Glenn Weiss, odgovoran za revolucionarno uvođenje javnog umjetničkog programa na njujorški Time Square i mnogi drugi.
Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Nedjeljnog Jutarnjeg
http://www.jutarnji.hr/-nasi-festivali-omogucuju-dizajnerima-da-upoznaju-poduzetnike-i-zaraduju--/1026377/