Piše: Jasmina Trifunović
U prethodnim nastavcima pojasnili smo koliko je važno napraviti dobru i detaljnu analizu troškova - koliko trošite, na što najviše, zašto trošite, zašto ste u problemima...
Nakon priznanja da ste u dugovima i suočavanja sa stvarnim brojkama, analiza je sljedeća najbitnija stvar koju morate napraviti. Njezin je smisao da vam pokaže gdje to novac nepotrebno curi i kako ga možete preusmjeriti.
Nakon analize, logično, slijedi plan. Njegova je svrha da za najvažnije troškove u svojem životu unaprijed odredite iznose koje možete ili morate potrošiti i da ih se nastojite što točnije pridržavati.
Pretpostavlja se da će hrvatski građani za božićne i novogodišnje blagdane potrošiti nevjerojatnih 11 milijardi kuna. Kako će živjeti u siječnju, samo se može pretpostaviti. Ako već i morate odstupiti od zadane brojke, neka to ne bude odstupanje koje će vam srušiti cijelu koncepciju.
Osnovni troškovi koje smo i naveli u tabeli desno (tako, naime, i vaša tabela treba izgledati, a brojke su, naravno, individualne) uglavnom se mogu planirati unaprijed i to su iznosi za koje znamo koliki će otprilike biti. Neke od njih, poput rata kredita, možemo isplanirati točno u lipu. Ove godine Silvestrovo s večerom u restoranu u prosjeku stoji oko 600 kuna. Aranžmani koji traju dva ili tri dana u hrvatskim hotelima stoje između 1000 i 2000 kuna.Nacrtajte svoj plan i pridržavajte ga se. Pomoći će vam!
Unaprijed zacrtani troškovi držat će vas na pravom putu
KAKO ISPLANIRATI POTROŠNJU ZA CIJELU GODINU:
1. Režije su stavka koja predstavlja obvezno plaćanje. Ne odgađajte plaćanje računa zbog nečeg drugog. Lako ih je planirati jer su iznosi uglavnom poznati.
2. Ako ste poslušali naše prethodne savjete i analizirali troškove, znate otprilike koliko vaša obitelj troši na hranu. Odredite iznos i pridržavajte ga se.
3. Ovdje nema mnogo mudrosti jer se rate kredita točno znaju unaprijed. Ne odgađajte plaćanje jer zbog takve odluke možete upasti u probleme.
4.Svaki mjesec odredite koliko maksimalno smijete “propeglati”. Ako je ikako moguće, kontrolirajte se i uopće ne kupujte na karticu. To je idealna opcija.
5. U troškove za školovanje djece uračunajte izdatke za prehranu u školi, troškove sportskih ili glazbenih aktivnosti, učenje stranih jezika i slično.
6. Odredite si unaprijed koliko na mjesec možete izdvojiti za benzin i toga se pridržavajte. Posebno označite i Prije pet godina, 2001., Hrvati su u prosincu potrošili oko pet milijardi kuna. Potrošačka groznica raste iz godine u godinu, pa ima onih koji će Novu čekati i u Dubaiju.isplanirajte onaj mjesec kad vam je registracija.
7. Znate kad su, pa na početku godine odredite iznos namijenjen proslavama i darovima. Ne pretjerujte s trošenjem, sve se to može i vrlo povoljno.
8. Skijanje, odlazak na more, vikend-izleti, kratka putovanja tijekom godine... Sve to možete ako ste većim dijelom "očistili" svoje dugove.
9.U ovu se stavku ubrajaju troškovi za mobitel, odjeća, obuća i neki eventualni nenadani i neplanirani troškovi. Sve to treba svesti na minimum.
10. Za svaki mjesec zasebno zbrojite pojedinačne stavke i zbroj najprije usporedite sa Velikim trgovačkim lancima promet u prosincu poraste za čak 30 posto. Trgovci će, naravno, zadovoljno trljati ruke, a mnogi će građani naknadno trpjeti posljedice trošenjasvojim mjesečnim primanjima. Uskladite troškove i primanja.