Pušenje narušava zdravlje i onih koji nisu u blizini pušača. Opasni sastojci dima zavlače se u kosu, odjeću, zastore, tapete i druge predmete izložene zagađenju. Ližu li ih djeca?
Stručnjaci su otkrili kako se dim cigarete uvlači u odjeću, kosu, automobile čak i nakon zračenja prostorije, a to može biti opasno za djecu koja ustima i rukama dotiču razne površine, prenosi Večernji list.
Dakle i nepušači koji izbjegavaju dim cigareta mogu spadati u rizičnu skupinu, pokazuje to novo američko istraživanje.
Rezultati istraživanja dokazuju kako nije dovoljno samo izbjegavati prostoriju u kojoj se puši ili u kojoj se pušilo kako bismo zaštitili sebe i svoje zdravlje.
Preporuka stručnjaka je i da se riješite starih tepiha, zastora i drugih predmeta koji su bili izloženi dimu cigarete.
10.02.2010.
i
Evo kako se prestaje pušiti!
Istražujući metode prestanka pušenja, znanstvenici su došli do zaključka kako je ipak najvažnija čelična volja. Dvije trećine pušača prestalo je pušiti bez ikakve pomoći.
Australski znanstvenici analizirali su preko 500 studija o prestanku pušenja i zaključili kako je između dvije trećine i tri četvrtine pušača prestalo pušiti bez ikakve pomoći.
Iznenađujuće, istraživanja koja veličaju značaj nikotinskih flastera, guma za žvakanje ili tableta dva su puta češće sponzorirale farmaceutske kuće, piše Ordinacija.hr.
Simon Chapman, profesor javnog zdravstva, tvrdi kako su vlade jednako krive za uvođenje lijekova u proces prestanka pušenja. Uz to, tvrdi, sam proces odvikavanja ocrnjuju, tvrdeći da je teže nego što zaista jest.
Australsko istraživanje pokazalo je kako 51 posto studija koje su sponzorirale farmaceutske kuće bolje rezultate daju flasterima i žvakaćim gumama u odnosu na 22 posto nezavisnih studija.
09.02.2010.