Na razmeđu arhitekture i umjetnosti
Piše: Pavica Knezović Belan
Tema je što se događa na razmeđu umjetnosti i arhitekture. Tako će na izložbi biti predstavljen nama dobro poznati lopudski paviljon Olafura Eliassona i Davida Adjaye
ZAGREB - “Transitory Objects” (Stvari koje prolaze) naslov je upravo otvorene izložbe u Beču fondacije Thyssen Bornemisza Contemporary Art Francesce von Habsburg.
Tema je što se događa na razmeđu umjetnosti i arhitekture. Tako će na izložbi biti predstavljen nama dobro poznati lopudski paviljon Olafura Eliassona i Davida Adjaye, ali i antipaviljon Matthew Ritchieja. Uz te umjetničke arhitektonske objekte izloženi su i radovi umjetnika kao što je naš David Maljković ali i Alise Andrasek, Johna Bocka, Monice Bonvicini i drugih.
Izložba je otvorena do kraja listopada.
Panika na setu ‘Dinastije’
Kako je to izgledalo kada je 1985. otkriveno da Rock Hudson ima AIDS, pogledajte na YouTube. O tome su kod Larryja Kinga prije tri godine govorile Joan Collins i Linda Evans koje su u to vrijeme s Hudsonom glumile u “Dinastiji”. Zanimljivo i zabavno.
Moj idealni line- up
Od bogate rokerske ponude uspjela sam konzumirati i više nego što sam mislila. Na In-Music festivalu mi se najviše svidjela, nećete vjerovati, Lilly Allen, u čijim pjesmuljcima uživam dok se vozim viškim serpentinama. N.E.R.D., kojima sam se veselila, učinili su mi se kao tipovi koji su više htjeli nego što su mogli, za Mobyja sam znala da će biti super, a Tricky je bio velika pušiona...
Na Rokaju sam uspjela uloviti Charlatanse i Razorlight koji su mi se skroz svidjeli. Imali su me od prve minute, a Johnny Borrell je prilično dojmljiv frontman.
No, voljela bih da me sljedeće godine nešto doista ostavi bez daha i da kažem vauuu.
Zato predlažem svoj idealni festivalski line-up, baš onakav kakav je bio na Lollapaloozi u Chicagu prošle godine; prvi dan Radiohead, a drugi dan Wilco i Rage Against Machine. Ne može bolje.
No, isto tako znam da su to samo dječji snovi.
Oblak od aluminija kao novi paviljon
Polovicom tjedna u Londonu je otvoren paviljon Serpentine Gallery koji su ove godine projektirali japanski arhitekti Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, poznati kao Saana studio.
Sudeći prema fotografijama, paviljon je vrlo uspio i u skladu je s njihovom prozračnom, transparentnom arhitekturom punom svjetla.
Paviljon je nježna struktura, poput oblaka od aluminija, a posjetitelji se ogledaju u krovu od stakla.
Saana studio je svjetsku slavu stekao Novim muzejom u New Yorku a paviljon u Londonu traje do kraja ljeta - tri mjeseca.
Povratak Berlinskog zida
Od Berlinskog zida ostalo je 1300 metara koji su pretvoreni u East Side Gallery.
U toj galeriji na otvorenom 1990. je 118 umjetnika iz 21 zemlje oslikalo ostatke zida koji je nekad razdvajao dva svijeta.
Upravo traje obnova tih murala u povodu 20-godišnjice pada Zida, što se obilježava u listopadu.
http://www.jutarnji.hr/nedjeljni_jutarnji/clanak/art-2009,7,12,,169264.jl