Muške kućanice: Oni glačaju, brinu se za djecu, kuhaju... A ženama se to sviđa
Piše: Karmela Devčić
Nije to samo hrvatski problem, nije to samo balkanska stvar i nije to samo slavenski mentalitet. Sociološka ispitivanja pokazuju da diljem svijeta muškarci i dalje, i u 21. stoljeću, uporno bježe od kućanskih poslova i brige o djeci. Izuzetak su, donekle, Skandinavci. Američki su muževi, primjerice, uglavnom nezainteresirani za kuću i bavljenje djecom, tvrdi na temelju dugogodišnje kliničke prakse američki bračni terapeut, psiholog dr. Joshua Coleman, autor svjetski uspješne knjige “Lijeni muž”, zapravo kompiliranih ukoričenih savjeta ženama o tome kako pridobiti muškarca da više sudjeluje u kućanskim poslovima i odgoju djece.
U posljednjih pedeset godina žene su sve manje samo kućanice, a sve češće zarađuju plaću izvan kuće i uz to i dalje održavaju cijelo kućanstvo. Osim toga, od roditelja se danas očekuje da djeci posvećuju mnogo više vremena i pažnje nego nekada. Na kraju sve to - i djeca, i kuća, uz plaćeni posao - u većini kućanstava pada na ženska leđa.
Čistiti rjeđe, ali temeljito
Polovica muškaraca nikad ne uzima glačalo u ruke
Coleman uči žene kako da pregovaraju i trguju s muževima, tj. mijenjaju usluge za usluge. Najgore je, kaže, stalno prigovarati i gunđati. Takav će pristup prije izazvati rastavu braka nego promjenu da muškarac napokon počne pomagati u kući. Među ostalim, bračni terapeut objašnjava ženama kako pametno pregovarati o onome što je supruzima bitno, a one stalno zbog toga prigovaraju. Imate li muža koji voli izlaske s prijateljima vikendom i noću, dugo spavanje vikendom, provođenje vremena s prijateljima ili članovima njegove obitelji, ako imate supruga koji voli zajedničke aktivnosti u kojima vi uopće ne uživate - naučite pregovarati. Naviknite ga, primjerice, da subotnja košarka s prijateljima podrazumijeva da prije toga subotom usiše stan. Žene čiji muževi usisavaju, peru suđe i brinu se o djeci, obično su i više zainteresirane za seks. “Žene ne traže muškarca spremnoga na seks, nego muškarca koji je voljan pomoći joj podizati djecu, obavljati kućanske poslove, govoriti o svojim osjećajima i biti odan. Zbog toga, kad muškarac obavlja kućanske poslove, to višestruko utječe na ženinu seksualnost”, objašnjava Coleman.
Mnoge žene, osim što imaju lijenog muža, pate i od vlastite opsesivne neuroze čišćenja. Među ostalim, Coleman savjetuje: Čistite kuću rjeđe i manje temeljito, ne morate kupati djecu svaki dan, osim dok su u pelenama, pa vjerojatno trebaju redovito pranje. Nastojte da djeca više rade. Mnogi roditelji ne daju djeci da obavljaju kućanske poslove, no redovito zaduženje u kući korisno je za razvoj samoprocjene i osjećaja uspješnosti.
Obrazovanje je nevažno
Iznošenje smeća jedini je kućanski posao koji u Hrvatskoj podjednako često obavljaju i žene i muškarci. Pokazalo je to istraživanje koje je na uzorku od 504 bračna para proveo dr. Davor Topolčić, sociolog s Instituta “Ivo Pilar”.
Kuhanje je ‘in’ i kreativno pa samo 15 posto muških ne kuha
Svaka 10. žena posao iznošenja smeća prepustila je u cijelosti suprugu. Muškarci su više angažirani od žena jedino u sitnim popravcima po kući (38,8 posto žena to nikada ne radi) te organiziranju dolaska majstora u kuću (46,1 posto žena to nikada ne radi). Žene zato više rade sve ostale kućanske poslove. Primjerice, dvije trećine muškaraca nikada ne pere rublje, a polovica ih nikada u ruke ne uzima glačalo. Oko 15 posto supruga nikada ne pere suđe. Kuhanje je, očito, kućanski posao koji je pretrpio najveće kulturološke promjene. Otkad su suvremeni mediji kuhinju počeli opisivati kao kreativnu majstorsku radionicu, preostalo je “samo” 15 posto muškaraca koji i dalje nikada ne kuhaju. Ukratko, žene više i češće peru i glačaju rublje, čiste kupaonice i zahode, kuhaju, usisavaju, peru suđe i vode brigu o kućnim ljubimcima. Žene se više od muževa bave i odgojem djece te se mnogo češće igraju s djecom. Kad je riječ o vođenju djeteta na aktivnosti izvan kuće, u tome podjednako sudjeluju gotovo sve mame (93,3 posto) i tate (92 posto). Oženjeni muškarci u Hrvatskoj procjenjuju da na tjedan provedu 19,6 sati obavljajući kućanske poslove i brinući se o djeci. Žene to rade 32,2 sata u tjednu.
- Na naše veliko iznenađenje dob, obrazovanje, radni status, religioznost, veličina mjesta u kojemu je ispitanik /ispitanica odrastao, trajanje braka i status kućanstva nisu se pokazali bitnim odrednicama raspodjele kućanskih poslova i brige o djeci. S druge strane, tako je to i drugdje u svijetu. Upravo sam pročitao zanimljiv podatak iz Velike Britanije, a vjerujem da je i kod nas situacija vrlo slična. Kada imate situaciju da je žena jedini hranitelj u obitelj, čak i tad je učešće nezaposlenog supruga u brizi o djeci veoma malo. To se može objasniti jedino time da su na djelu rodni stereotipi o odgovarajućoj ulozi muškaraca i žena.
Afirmacija novog očinstva
Skandinavci su izuzetak - ne bježe od brige za djecu i dom
|
Mijenjanje pelena, to nije njegov posao, bez obzira na to što sjedi kod kuće nezaposlen. U tom britanskom istraživanju samo je 15 posto nezaposlenih muškaraca izjavilo da preuzima brigu o djeci. Kad su zaposlene žene nezaposlenih muškaraca procjenjivale kako se ponašaju njihovi supruzi, samo je 9 posto imalo dojam da suprug preuzima brigu o djeci. Bio bi zanimljivo provesti takvo istraživanje i kod nas, naći na Zavodu za zapošljavanje nezaposlene oženjene muškarce čije supruge rade i vidjeti kako su ti parovi raspodijelili kućanske poslove i brigu o djeci. Ne bih se čudio da rezultati budu slični britanskima.
Mediji s jedne strane sve više doprinose afirmaciji uloge novog očinstva. Na filmu je, primjerice, postalo uobiča -jeno vidjeti očeve koji se brinu o djeci. S druge strane, mediji su puni rodnih stereotipa.
Pogledajte samo reklamu za Musculo; ona poručuje da je muškarac koji se bavi čišćenjem sanitarija neki šmokljan, a ne mačo tip - komentira Davor Topolčić.