U Zagrebu je utorak 23. kolovoza na Trgu bana Jelačića održan već treći javni prosvjed protiv ulaska Hrvatske u EU, a da veći mediji u Hrvatskoj o njima do sada nisu objavili ni slova ni riječi. To je nastavak jednostranog pro-EU izvještavanja medija u Hrvatskoj koji već godinama spriječavaju otvorenu i demokratsku raspravu o važnom, zapravo sudbinskom, pitanju za hrvatski narod.
Sve je jasnije da postoji sprega između glavnih medija koji su svi u stranom ili državnom vlasništvu te političke elite na vlasti koja strahuje da bi se hrvatski narod mogao organizirano oduprijeti ulasku u Uniju ako sazna istinu o poslijedicama gubitka državne samostalnosti.
Za razliku od medija u Hrvatskoj koji guše bilo kakvu javnu raspravu, voditelj prosvjeda Dubravko Krčmarek omogučio je prosvjednicima koji to žele da ukratko iznesu razloge zašto se oni protive ulasku Hrvatske u EU. Prosvjed je tako postao javna tribina otvorena za glas naroda.
Među govornicima koji su na javnoj tribini iznijeli svoje stavove bili su Gordan Masnjak, Hrvoje Pernar, Giovanni Garbin, Zrinka Milas, Neven Botica, Ivan Velički, Vladimir Biondić, te izvjesni Silvio Toth koji je govorio dva puta a zatim izazvao incident jer je htio govoriti i treći put.
Osim govora, na trgu su dijeljeni i letci u kojima se Hrvate upozorava da političke elite od njih skrivaju istinu, da ni jedno od 35 zaključenih poglavlja nije objavljeno, niti je u javnosti dozvoljeno govoriti da bismo u Uniji bili u istoj državi s Talijanima, Englezima, Rumunjima, Slovencima, Mađarima te brojnim drugim koji bi imali pravo kolonizirati Hrvatsku, a sa Srbima bi opet bili zajedno, i to u nekoj Zapadnobalkanskoj kombinaciji.
Prosvjedi protiv ulaska Hrvatske u Europsku uniju, nastavit će se i utorak 30. kolovoza, ali radi velikih vrućina, organizatori razmišljaju o malo kasnijem početku u 19 sati.
Srijeda, 24 Kolovoz 2011
EUROSKEPTICI PROTIV POLITIČKIH ELITA:
‘Prosvjedi protiv EU oslobodili su Purdu, a ne napori Jadranke Kosor’
Demonstracije su prestrašile Europu da ne izgubi lak plijen i upravo zato je na brzinu oslobođen Purda. Europski političari izvršili su pritisak na Srbiju da se nezadovoljstvo u kojemu se prosvjeduje protiv EU ne razbukta, tvrdi dr. Srećko Sladoljev.
- Autor: Damir Kramarić
- Petak, 04.03.2011 22:44
Nakon što su aktualni prosvjedi hrvatskoj javnosti ovih dana vrlo jasno pokazali da nisu baš svi građani ove zemlje za ulazak Hrvatske u EU, odnosno da je većina vjerojatno protiv, uznemirili su se duhovi gotovo svih hrvatskih političara.
I HDZ-ovci, ali i predstavnici Kukuriku koalicije, drvljem su i kamenjem zasuli one koji su se, pazite molim vas, usudili izgovoriti ono na što svakako imaju pravo: a to je da ne žele da Hrvatska uđe u EU.
Premda su političari narodu godinama prali mozak mantrom ‘da ulazak Hrvatske u EU nema alternative’ parole na prosvjedima pokazale su da ni vlast ni oporba ne artikuliraju istinske stavove građana.
U razgovoru s javnim djelatnicima koji misle drugačije od hrvatske političke elite, kao i s onima koji bar dozvoljavaju mogućnost da netko misli drukčije, pokušali smo saznati kakvo je stvarno raspoloženje hrvatske javnosti prema proklamiranoj politici Vlade prema EU. I otkrili smo vrlo širok front građanskih inicijativa koje ne podupiru ulazak Hrvatske u EU, koje se međusobno povezuju i koje će zajednički izaći na sljedeće izbore.
'Imamo konsenzus stranaka, ali ne i konsenzus naroda'
Smatram da je sasvim legitiman stav da netko ne želi ući u EU i smatram, dakako, da se o tome treba odlučivati na referendumu. Problem je u tome što su hrvatske političke stranke postigle konsenzus o ulasku Hrvatske u EU, bez da su išta o tome pitali narod. U Hrvatskoj imamo na djelu konsenzus stranaka, ali ne i konsenzus naroda, pa se opet ponavlja situacija od prije nekoliko godina kada je Hrvatska ušla u NATO samo zato jer su političke oligarhije tako odlučile, a ne zato što je to hrvatski narod tako želio - ističe Dragutin Lesar, predsjednik Hrvatskih laburista, jedne od rijetkih parlamentarnih stranaka koja još mari za glas naroda.
Lesar, osim toga, dodaje da drugi problem vezan uz ulazak Hrvatske u EU leži u činjenici da je Sabor nedavno promijenio odluku iz 2005. godine, te da bi se prema novoj odluci referendum trebao održati nakon potpisivanja ugovora o pristupanju EU, a ne prije potpisivanja tog ugovora, kako je to Deklaracijom o načelima pristupanju Europskoj uniji regulirano 2005. godine.
- Postavlja se pitanje u ime koga će Vlada potpisati ugovor, ako ne zna hoće li im narod odobriti unaprijed donesenu odluku. Prvo bi valjda trebali pitati narod želi li uopće ući u EU, pa tek onda, ako odgovor bude pozitivan, potpisivati ugovor o pristupanju - zaključuje Lesar.
Politolog Darko Petričić nadopunio ga je tvrdnjom da gotovo svi hrvatski političari bespogovorno zagovaraju ulazak u EU samo zato što su na neki način stimulirani od Europske unije da to čine.
'U narodu raste nezadovoljstvo i euroskepticizam'
- Hrvatskim političarima obećane su fotelje u Europskom parlamentu, visoke plaće, i sve privilegije koje uz to idu. Ulasku svake zemlje u Europsku uniju prethodi, osim toga, strašna medijska kampanja koju s milijunima eura financira Europska unija. Baš zbog toga je stav protiv EU u medijima gotovo nemoguće pronaći. Zbog svega toga se i događa da parlament ne odražava ni približno volju naroda. Jer dok u narodu raste nezadovoljstvo i euroskepticizam, u Saboru bi se našlo tek možda četiri do pet zastupnika koji bi glasali protiv ulaska u EU. Oni bi, štoviše, najradije izbjegli referendum kao što su ga izbjegli i prije ulaska Hrvatske u NATO, no takav manevar ovaj put neće proći, jer se narod probudio. U slučaju da političke elite pokušaju bez raspisivanja referenduma ući u EU nastali bi masovni prosvjedi za koje bi ovi današnji bili najobičniji mačji kašalj - ističe politolog mr. Darko Petričić, autor knjige ‘Hrvatska u mreži mafije, kriminala i korupcije’, te član Inicijative za Drugu Hrvatsku, koja se protivi ulasku Hrvatske u EU.
Petričić dodaje da multinacionalne kompanije diktiraju politiku EU, da su one zainteresirane samo za povećanje profita, te da im pri tome male nacionalne industrije smetaju.
EU ne zna i ne želi rješavati probleme siromašnijih zemalja, zbog čega se i događaju krize u Irskoj, Portugalu, Grčkoj… Po čemu bi mi to mogli više doprinijeti EU nego, primjerice, Portugal ili Irska? Zbog krize u koju je zapala, mnogi u EU razmišljaju o njenom napuštanju, a naše političke elite, koje ne znaju riješiti domaće probleme, htjele bi pod svaku cijenu ući unutra. Velika Britanija, primjerice, želi van iz Europske unije jer im se nije svidio gubitak suvereniteta, no o tome u medijima gotovo nitko ne piše. Zbog svega nabrojenog se u našoj zemlji ovih dana udružuju deseci udruga koje se protive ulasku Hrvatske u EU i koje će uskoro premrežiti cijelu Hrvatsku – zaključuje Petričić.
Poput njega razmišlja i Roko Šikić, predsjednik Udruge ‘Volim Hrvatsku – ne u EU’, koji blisko surađuje s Petričićevom Inicijativom za Drugu Hrvatsku i koji se također angažirao na spajanju svih hrvatskih udruga sličnih svjetonazora.
- Imam osjećaj da prešutna HDZ-SDP koalicija ovu zemlju namjerno vodi u stečaj, kako bi ju Europska unija mogla kupiti za kunu, po istom principu po kojem su se devedesetih kriminalno privatizirale hrvatske tvrtke. Narod je, međutim, sve više svjestan da bi ulazak Hrvatske u EU za našu zemlju imao katastrofalne posljedice, jer mi ne bi imali nikakvu mogućnost da utječemo na Lisabonski sporazum, što znači da, kad bi jednom ušli u EU, više ne bi mogli izaći. Europska unija je, osim toga, svojevrsna neokolonijalistička tvorevina u kojoj bi se Hrvatska posve morala odreći svog suvereniteta - ističe Šikić, te dodaje da misli da Hrvatska i danas još uvijek ima puno toga na osnovu čega može graditi svoju budućnost.
Hrvatska bi ulaskom u EU izgubila sve što joj je preostalo
Da bi Hrvatska ulaskom u EU posve izgubila svoj suverenitet tvrdi i dr. Srećko Sladoljev, suspendirani imunolog Imunološkog zavoda, koji je, uslijed dugotrajne borbe za pravdu na Imunološkom zavodu, s vremenom postao politički aktivist, prisutan na gotovo svim prosvjedima u centru Zagreba.
>>>
Očigledno je da nas EU namjerava oguliti do kraja
- EU je birokratska tvorba koju ne zanimaju demokracija i multikulturalnost, osim kroz parole. Ljudi su im zanimljivi jedino kao potrošači, kao roba. Na primjer, kada obole. Opasni su ako počnu misliti. Hrvatska, stoga, ulaskom u EU ne bi dobila ništa, a izgubila bi sve što joj je preostalo. Izgubili bi suverenitet nad prostorom, vodnim resursima, obalu i otoke, morski pojas. Na papiru bi to i dalje bila Hrvatska, ali u njoj bi orgijali globalni financijski igrači. U stvarnosti Hrvatsku bi 'imali' kao konobari, sobarice ili blagajnici stranih trgovačkih lanaca, radnici u punionicama vode dane u koncesiju. Postali bi zemlja niže kvalificirane radne snage, jer školovati stručnjake koje u svojoj zemlji nemamo gdje zaposliti nema smisla - napominje Sladoljev, te dodaje da unisono pjevanje svih parlamentarnih stanaka kako je EU jedina alternativa, otkriva nemoć i dezorijentiranost njihovih vođa koji ne znaju kamo voditi zemlju.
- To što nas ne pitaju želimo li mi u EU govori o tome koliko drže da našeg mišljenja, a to što tvrde da su anti-EU stavovi 'opasni', samo dokazuje da je to opasno za njihovo sadašnje ali i buduće uhljebljenje. Prosvjedi su, međutim, poslali jasnu poruku probuđene svjesnosti Hrvata. Prestrašili su Europu da ne izgube lak plijen i upravo zato je jučer na brzinu oslobođen Purda. Izvršili su pritisak na Srbiju da se nezadovoljstvo u kojemu se prosvjeduje protiv EU ne razbukta - tvrdi Sladoljev, koji također podsjeća na činjenicu da i mnogi EU parlamentarci tvrde da Europska unija nema budućnosti, dok Irac Nigel Farage, predsjednik Nezavisne stranke Ujedinjenog kraljevstva, najjasnije artikulira takve stavove.
http://www.dnevno.hr/