Hoće li Kinezi biti prvi sljedeći posjetitelji Mjeseca? | ||||
Tradicionalno krajnje konzervativni po pitanju (o)davanja informacija izgleda kako pomalo započinju ne samo tehnološku već i medijsku bitku. Ye Peijian, voditelj lunarnog programa kineske svemirske agencije izjavio je kako se Kina sprema spustiti vlastitog astronauta na Mjesec u razdoblju od 2025-2030. godine, mada bi tehnološki gledano to mogli i nekoliko godina prije. Da su Kineski inženjeri i planeri svoj posao shvatili ozbiljno te da u tome imaju i političku te financijsku potporu možda najbolje govore sljedeće činjenice. Ove godine uspješno završena 16 mjeseci duga misija Chang'e-1, 2010. dobiva nasljednika – Chang'e-2, sličan prethodniku, a u naravi tehnološki demonstrator za meko spuštanje na površinu našeg prirodnog satelita. Tri godine kasnije Mjesečev lander (Chang'e-3) i pripadajući rover s Kineskom zastavom istraživat će tlo našeg prirodnog satelita. Godine 2017. Chang'e-4 ima zadaću sletjeti na Mjesec, uzeti dva kg uzoraka površine i vratiti ih na Zemlju, dok će novi rover ostati mjesecima istraživati pustinjske predjele našeg prirodnog satelita. U tom trenutku Kinezi će imati ispunjene sve preduvjete za početak programa slanja ljudi na Mjesec.
U međuvremenu, krajem 2010. u svemir će biti lansirana mala svemirska stanica klase Tiangong. Na nju će ubrzo pristati bespilotni svemirski brod Shenzhou-8 kako bi se ispitala tehnologija za spajanje brodova u orbiti te sustavi za održavanje života i boravka astronauta u postaji. Nekoliko mjeseci kasnije na Tiangong-1 će pristati Shenzhou-9 s dvočlanom ili tročlanom posadom. Gradnja Shenzhou-10, čija namjena još nije definirana, već je sada otpočela zahvaljujući početku serijske proizvodnje svemirskih brodova. Možda će poslužiti i kao rezervni (spasilački) brod u slučaju da nešto s prethodnikom pođe po zlu. Tiangong-1 će bit prva operativna svemirska stanica nakon Saljuta, Skylaba, MIR-a i ISS-a. Lansiranje svemirske stanice Tiangong-1 i brodova Shenzhou obaviti će se pouzdanom raketom-nosačem Long March-2F (Dugi Marš-2F). Paralelno s tehničkim detaljima Kina je krenula i s obukom nove generacije astronauta u kojoj će se nalaziti i prva Kineskinja. Njezin je let izgledan u misiji Shenzhou-10. Novi astronautski odred broji četrnaestero ljudi, u što su uključena i prva šestorica koja su već letjela u svemir s svemirskim brodovima Shenzhou 5, 6 i 7.
Tiangong-1 će sasvim sigurno imati najmanje jednog nasljednika, radi potreba stjecanja iskustva i ispitivanja tehnike, prije nego nova, snažnija, raketa nosač Dugi Marš-5 nosivosti 25 tona postane operativna tijekom 2014. Povećanje nosivosti rezultirati će 2017-2018 lansiranjem II generacije Kineskih svemirskih stanica (klasa MIR) mase dvadesetak tona i modularnog dizajna. Radi usporedbe, Tiangong-1 će imati masu od 8,5 tona te tehnološki nalikovati na stare Ruske svemirske stanice tipa Saljut 6 i 7. Krajem idućeg desetljeća uslijedit će najmanje jedan bespilotni let svemirske kompozicije za Mjesec kako bi se ispitala sposobnost sustava za takav podvig. Ubrzo nakon toga na put će krenuti i astronauti. Jedna ili dvije misije do Mjeseca i natrag, bez spuštanja na površinu i uz manevre odspajanja i spajanja pojedinih modula, samostalni let lunarnog modula s manevriranjem iznad Mjesečeve površine te povratak na Zemlju. Oko 2025. Kineski astronaut stupiti će na Mjesečevo tlo, kao vrhunac svemirskog programa nove supersile. |
Izvor. www.net.hr