Ljetne vrućine - spriječite toplinski udar
|
Piše Marijo Musa Snimili Elvir Tabaković i Ranko Šuvar / CROPIX |
Čak i prilikom manjih temperatura od spomenute može doći do iscrpljenosti prouzročene visokom temperaturom, a znakovi po kojima je možemo prepoznati su intenzivno znojenje, glavobolje, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, slabost u mišićima i ograničen vid.
Svi ti simptomi utječu na koncentraciju vozača te ga čine napetim i nervoznim, što neminovno dovodi do opasnih situacija u prometu.
Iako je opće prihvaćeno mišljenje kako se svjetliji automobili znatno manje zagrijavaju na suncu od onih tamnih, istraživanja su pokazala da boja ipak ne igra značajnu ulogu.
Tako je, primjerice, istraživanje jednog uglednog američkog instituta pokazalo kako ne samo da boja ne igra ulogu kod zagrijavanja interijera, nego i da malo odškrinuti prozori također ne pridonose znatnom smanjenju temperature.
Njihovo istraživanje provedeno je na dva automobila, jedan crni sa zatvorenim prozorima te bijeli s prednjim prozorima otvorenim 4 centimetra, koji su bili izloženi suncu sat vremena, pri vanjskoj temperaturi od 34 Celzijeva stupnja.
Boja ne donosi razliku
U prvih desetak minuta crni je automobil znatno brže dostigao visoku temperaturu, dok je ta razlika nakon sat vremena gotovo nestala. Naime, interijer crnog automobila zagrijao se na 60, a bijelog na 59 stupnjeva. Razlog tome je činjenica da su za većinu zagrijavanja ipak zaslužne sunčane zrake koje u interijer dopiru kroz stakla automobila.
Smatra se da toplotni udar kod čovjeka nastaje pri tjelesnoj temperaturi od 40 stupnjeva, a njegovi simptomi su vruća, suha koža, dehidracija i narušeno mentalno stanje, dok se temperatura od 42 Celzijeva stupnja smatra smrtonosnom. Stoga, uvijek budite iznimno oprezni prilikom parkiranja automobila ljeti.
Iako je to praktički nemoguće, uvijek probajte pronaći hlad za vaš automobil. Ako niste te sreće, onda nabavite navlaku za cijeli automobil koja će uvelike smanjiti temperaturu u vašem metalnom ljubimcu ili barem postavite kartonske ili platnene zaštite za stakla.
Isto tako, odličnu zaštitu od sunca pružaju i kvalitetne folije koje se ugrađuju na stakla, koje zbog izolacijskih svojstava ujedno i smanjuju potrošnju energije potrebne za pogon klima-uređaja. Naravno, prilikom kupovine folija budite oprezni, jer na tržištu postoji mnoštvo nekvalitetnih proizvoda koji rade veću štetu nego korist.
Provjetrite unutrašnjost
Ako sjedate u automobil koji nije opremljen klimom, otvorite sva vrata i pričekajte da se automobil malo razvjetri, odnosno rashladi prije nego što sjednete u njega. To će uvelike smanjiti toplotni šok koje vaše tijelo trpi pri velikim vrućinama.
S druge strane, ako vaš automobil ima klima-uređaj, prije sjedanja u njega obavezno ga ostavite upaljenog i pričekajte nekoliko minuta da se rashladi. Vrlo bitno je da razvjetrite ili rasladite automobil, jer prilikom ulaska u njega može doći do temperaturnog šoka.
Isto tako, zbog vašeg zdravlja, nemojte pretjerivati s hlađenjem klimaure đajem. Liječnici preporučuju da razlika u temperaturi zraka izvan i unutar automobila iznosi maksimalno pet stupnjeva.
Budući da su suncu najizloženiji plastični dijelovi ispod vjetrobranskog stakla, uvijek ih zaštitite prije dugotrajnog ostavljanja automobila na suncu. Time ćete smanjiti temperaturu u automobilu za nekoliko stupnjeva.
VažnoNemojte nikada ostavljati djecu ili kućne ljubimce u automobilima parkiranima na suncu. Dječja tijela dostižu visoke temperature tri do pet puta brže od odraslih, što ih čini vrlo ugroženVažno im na ljetnim vrućinama. |
Zaštita automobila od štetnog utjecaja sunca
Mnogi automobilom idu na kupanje te na povratku s plaže sjedaju u kupaćim gaćicama, odnosno kostimima izravno u automobil. Time se tkanina sjedala, koja je već napadnuta visokim temperaturama, onečišćuje solju, što je prlja i uništava. Većina automobila je parkirana na suncu te se unutrašnjost može doslovce užariti. To nije dobro za plastiku na armaturi i oblogama, bez obzira na to što je materijal od kojih su izrađeni zaštićen od velikih deformacija i pucanja. Isto vrijedi i za gume, koje imaju UV stabilizatore u svrhu zaštite guma od razgradnje na suncu. Dakle, bez obzira na to što automobil ima sustave zaštite od velikih vrućina, možete pomoći i njemu i sebi da lakše prebrodite velike vrućine. Važno je da je automobil ispravan i propisano napunjen tekućinama koje život znače: motornim uljem, rashladnom tekućinom, tekućinom za stakla... Gume trebaju biti napuhane na propisan tlak (ne treba ga snižavati), a najvažnije je da je auto svježe opran, izvana i iznutra. Tada se u autu lakše boravi. Život sebi i automobilu olakšat ćete ako sjedala prekrijete bijelom pamučnom tkaninom ili svijetlim mekanim ručnikom. Smanjit ćete zagrijavanje površine sjedala i spriječiti onečišćenja znojem i solju. Ljetne žege često ostavljaju “ožiljke”. Posebice su ugroženi polimerni dijelovi (od gume i plastike), kojima vrućine smanjuju elastičnost. Prve se pukotine često pojavljuju ljeti, a velika oštećenja nastaju nekoliko mjeseci kasnije, na niskim temperaturama. Zbog toga je izuzetno važno na vrijeme otkriti i najmanje oštećenje, a još bolje ih je spriječiti premazivanjem tih dijelova glicerinom ili sredstvom namijenjenim baš za tu namjenu.
Plastika i gumeU prodavaonicama autokozmetike nabavite zaštitna sredstva za dijelove od plastike i guma, koja u sebi imaju glicerina i dodataka protiv starenja. Slično djeluju kao sredstva za zaštitu kože, jer impregniraju površinski sloj i štite od UV zračenja. Kupite proizvode provjerenih marki te ih nanosite na čistu površinu. Uostalom, preporučljivo je koristiti blaga sredstva za poboljšanje mirisa. |