Klimatska katastrofa je tu
Zemlja već postaje neodrživa. Hoće li vlade djelovati kako bi spriječile da se ova katastrofa pogorša?
autori Oliver Milman , Andrew Witherspoon , Rita Liu i Alvin Chang
Čet 14. listopada 2021. 05.00 EDT
Oogromnoj, neviđenoj boli i previranjima uzrokovanoj klimatskom krizom često se raspravlja zajedno s onim što se može činiti iznenađujuće malim povećanjem temperature - za 1,5C ili 2C toplije nego u doba neposredno prije nego što je automobil zamijenio konja i kola.
Ti će temperaturni pragovi ponovno biti u središtu predstojećih UN -ovih klimatskih pregovora na summitu COP26 u Škotskoj, budući da se zemlje na različite načine bore ili pokušavaju spriječiti klimatsku katastrofu. No jednoznamenkasti brojevi zamagljuju velike posljedice. "Sagradili smo civilizaciju zasnovanu na svijetu koji više ne postoji", kako to kaže Katharine Hayhoe, klimatologinja sa Sveučilišta Texas Tech i glavna znanstvenica Nature Conservancy.
Svijet se već zagrijao u prosjeku za oko 1,2C, od predindustrijske ere, gurajući čovječanstvo izvan gotovo svih povijesnih granica. Podizanje temperature cijelog svijeta toliko za nešto više od jednog stoljeća zapravo je izvanredno, jer samo oceani apsorbiraju toplinu ekvivalentnu od pet atomskih bombi Hiroshime koje padaju u vodu svake sekunde.
Kada se predviđa da će globalne temperature doseći ključna mjerila u ovom stoljećuProsječna globalna površinska temperatura u odnosu na osnovnu liniju 1850-1900
Grafika čuvara. Izvor: IPCC, 2021: Sažetak za kreatore politike. Napomena: IPCC scenariji koji se koriste za najbolje, srednje i najgore scenarije su SSP1-2.6, SSP2-4.5 i SSP5-8.5.
Do sada je ljudska civilizacija djelovala u uskom, stabilnom temperaturnom pojasu. Sagorijevanjem fosilnih goriva, sada smo se odvojili od svoje prošlosti, kao da smo se transplantirali na drugi planet. Posljednji put bilo je vruće nego sada prije najmanje 125 000 godina, dok atmosfera ima više ugljičnog dioksida koji zadržava toplinu nego ikad u posljednja dva milijuna godina, možda i više.
Od 1970. godine temperatura Zemlje jurila je brže brže nego u bilo kojem usporedivom razdoblju. Okeani su se zagrijavali brzinom koja nije viđena najmanje 11.000 godina. "Provodimo neviđen eksperiment s našim planetom", rekao je Hayhoe. “Temperatura se za nas do sada pomaknula samo za nekoliko desetina stupnja, samo se mala mrda po cesti. Ali sada pogađamo krivulju kakvu dosad nismo vidjeli. ”
Nitko nije potpuno siguran kako će ovaj zastrašujući eksperiment završiti, ali ljudi vole definirane ciljeve pa se, u Pariškom klimatskom sporazumu iz 2015. , gotovo 200 zemalja složilo ograničiti globalni porast temperature na "znatno ispod" 2C, s ambicioznim ciljem da ga zadrži do 1,5C. Za posljednju metu borili su se manji, siromašniji narodi, svjesni da egzistencijalna prijetnja neodrživim toplinskim valovima, poplavama i sušom ovisi o ovom prividno malom prirastu. "Razlika između 1.5C i 2C smrtna je presuda za Maldive", rekao je Ibrahim Mohamed Solih, predsjednik zemlje, svjetskim liderima u Ujedinjenim narodima u rujnu.
Nema velikog jaza nakon porasta od 1,49C, mi se rušimo niz bolnu, sve goru stjenovitu padinu, umjesto da odjednom naletimo na ivicu litice - ali prema većini standarda svjetske vlade trenutno ne uspijevaju spriječiti sumornu sudbinu. "Na katastrofalnom smo putu", rekao je António Guterres, glavni tajnik UN -a. "Možemo spasiti naš svijet ili osuditi čovječanstvo na paklenu budućnost."