Kraći su dani i umjetna svjetla sve su duže upaljena. Donedavno je rasvjeta “kao u Betlehemu” bila samorazumljiva, od noći smo stvorili dan. Ali s globalnim zagrijavanjem, trend se promijenio, u modu je ušla štednja i racionalna potrošnja energije.
Štednja je tolika da je na području EU od 1. rujna nema više proizvodnje i uvoza klasičnih žarulja sa žarnom niti od 100 vati, a do 2012. godine postupno će se ukinuti sve standardne žarulje jer previše troše. Hrvatska tek treba definirati kad će se novi europski zahtjevi za žarulje početi primjenjivati i kod nas. Zasad je postavljanje štednih žarulja ostavljeno dobroj volji pojedinca.
Danje svjetlo
Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva preporučuje štednju. Podsjećaju da je električna rasvjeta u poslovnim prostorima odgovorna za gotovo 40 posto ukupne potrošnje električne energije.
Praksa pokazuje da se 30 do 50 posto potrošnje električne energije u sustavima rasvjete može smanjiti mjerama energetske učinkovitosti. Vrlo jednostavno, treba gasiti svjetlo u prostoriji u kojoj nitko ne boravi ili kad je danje svjetlo dovoljno. Malena investicija, poput ugrađivanja senzora značajno štedi struju.
Oni detektiraju prisutnost ljudi u sobi ili pak mjere jačinu vanjske svjetlosti te tome prilagođuju unutarnju rasvjetu. Velike uštede mogu se ostvariti pravilnim izborom rasvjetnih tijela. Prije svega, to se odnosi na zamjenu klasičnih žarulja sa žarnom niti visokoučinkovitim kompaktnim fluorescentnim žaruljama (CFL). CFL žarulje koriste barem 2/3 manje energije nego standardne žarulje za istu razinu rasvijetljenosti i njihov je životni vijek do 10 puta dulji.
Nadalje, CFL žarulje svojim radom proizvode 70 posto manje topline negoli standardne žarulje pa je i to značajna prednost, posebice ljeti. Praksa pokazuje da se tom mjerom štedi oko 70 posto električne energije, a periodi povrata investicije su vrlo kratki, ispod dvije godine.
Stvarna ušteda
Uzme li se tipičan slučaj u kojem u nekom domu žarulja u dnevnom boravku gori prosječno pet sati dnevno i jedinstvene tarife naplate električne energije tijekom cijelog dana, obična žarulja snage 100 W će godišnje potrošiti oko 182 kWh ili uz jedinstvenu cijenu kWh od 0,74 kn (plavi tarifni model HEP-a) struje u vrijednosti 135 kuna.
S druge strane tipična štedna žarulja koja daje istu jačinu svjetla uz realnu snagu 23 W potrošit će oko 42 kWh električne energije u vrijednosti od 31 kune. Pogledamo li razliku u cijeni i postignutu uštedu moguće je izračunati da se kupnja štedne žarulje u odnosu na običnu isplati za manje od godinu dana, a kako je životni vijek u ovom primjeru veći od četiri godine, u preostalom životnom vijeku ta se žarulja ostvaruje stvarnu uštedu električne energije u vrijednosti od 455 kuna.
Unutar vijeka štedne žarulje trebalo bi se promijeniti više običnih žarulja sa žarnom niti, pa to još pridonosi uštedi.
izvor: www.vecernji.hr