Piše: Ivana Cesarec, Vitomir Dragčević
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=65913&web_page_id=main_page_metro
Od profesora Baltazara do Luigija i Bepine, od zbunjenog Dudeka i proračunatog Teteca do obitelji Vragec, likovi kultnih serija ne samo da su se urezali u sjećanje nego su generacije od njih učile o svijetu oko sebe. Baltazar uči djecu kako svaki problem ima rješenje. Samo treba pitati za savjet i dobro promisliti.
Malo stariji pronašli su se u Smogovcima, a Otpisani su čitavu generaciju prikovali uz TV. Samo da bi potom izjurili van i igrali se "Tihog i Prleta", od kojih su se naučili požrtvovnosti. Roditeljima je muke zadavao i Sandokan, ako bi se samo usudili pokušati otići nekamo gdje dijete ne može gledati "tigra iz Malezije" ili prigovoriti zbog pokućstva koje je razbilo mašući "sabljom", zamišljajući da je piratski borac za obespravljene.
Uz "Malo misto" i "Gruntovčane", koji satirično ali "upakirano" kritiziraju malograđanštinu i mane socijalističkog sustava, mogli bismo izdvojiti mnoge serije te filmove. "Neću politiku u svoju butigu" Meštra iz "Velog mista" postao je moto mnogih, a tu su i "Prosjaci i sinovi", "Tko pjeva, zlo ne misli"... No svima je zajedničko da su ljudima pokazali kako u mukama nisu sami.
Za razliku od većine stranih, hrvatski likovi prepreke su rješavali zajedništvom, lukavstvom ili pameću, a ne nužno nasiljem. Zato bi se svakako našli u hrvatskoj verziji knjige "101 najutjecajniji lik koji nikad nije živio".