Tehnologija i znanost
preuzeto sa: http://www.jutarnji.hr/tehnologija_i_znanost/clanak1/art-2008,4,30,,117855.jl
Inteligencija se može povećati vježbom
Istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta u Michiganu (U.M.) pokazalo je kako se tzv. fluidna inteligencija (sposobnost snalaženja u novim situacijama i zadacima), protivno dosadašnjim uvjerenjima, vježbama može povećati.
Inteligencija, koja se mjeri IQ testovima naziva se generalnim faktorom inteligencije koji se dijeli na fluidnu i kristaliziranu inteligenciju. Fluidna inteligencija pada već poslije 25. godine i to ne samo u testovima brzine nego i snage.
Psiholozi su dosad vjerovali kako vježbe u jednom području zadataka ne mogu donijeti poboljšanje u drugim mentalnim sposobnostima. Ako se novi rezultati potvrde stručnjaci bi mogli uvesti terapije za liječenje i prevenciju staračkog gubitka pamćenja i poremećaja u učenju.
Istraživanje, predstavljeno u časopisu Proceedings of National Academy of Sciences proturječi rezultatima brojnih studija provedenih u posljednjih nekoliko desetljeća koji su pokazali kako npr. pamćenje dugih nizova brojeva ne pomaže ljudima u učenju dugih nizova slova.
Tim s UM-a testirao je 35 dobrovoljaca standardnim testom inteligencije i potom ih nakon treninga u trajanju od osam, 12, 17 i 19 dana ponovno testirao. U istraživanju je sudjelovala i kontrolna skupina od 35 dobrovoljaca koji su jednostavno podvrgnuti testovima bez vježbi. Obje skupine pokazale su napredak u drugom testiranju, međutim, on je bio daleko veći kod ljudi koji su prošli kroz trening - što duži to bolje.
U vježbama pamćenja, za razliku od ranijih studija u kojima su sudionici učili pojedinačne teme, u ovoj su zadaci kombinirali zvučne podražaje (samoglasnici koje su čuli u slušalicama) s vizualnim (mali kvadrati na ekranu računala). Dobrovoljci su morali odlučiti odgovara li trenutni kombinirani podražaj nekom određenom ranijem n-tom podražaju. U novom zadatku n se povećavao za 1 ako je osoba dobro riješila prijašnji, odnosno smanjivao ako je loše odgovarala.
Znanstvenici smatraju da su ovakvim zadacima uključeni izvršni procesi u mozgu, među kojima i oni koji inhibiraju irelevantne teme, upravljaju dvama zadacima istovremeno, obnavljaju pamćenje i obeshrabruju razvoj strategija i automatskih odgovora. (Sciam; njd)