http://www.slobodnadalmacija.hr/
U samom centru živi osmero budista koji nemaju strogo podijeljen raspored buđenja, molitvi, hranjenja i rituala. Za vrijeme ‘povlačenja’ mole se i po osam sati dnevno, ali uvijek pronađu vremena i za rekreaciju na Bačvicama |
piše merien ilić |
Klub svjetskog mira centra Kailash na Voćnom trgu ovoga vikenda očekuje velik broj posjetitelja.
Povod je splitsko gostovanje budističkog učitelja Gel-La Kelsanga Kyenraba, koji će održati predavanja i radionice o pronalaženju puta do unutarnjeg mira.
Velik je to događaj za malenu zajednicu splitskih budista, njih pedesetak koji već šest godina djeluju u gradu pod Marjanom meditirajući, moleći se budama, ali i živeći posve običan život poput svakoga drugog Splićanina.
- Nas osmero živimo u centru, u Varošu, i to je jedino što nas razlikuje od drugih. Nemamo strogo podijeljen raspored buđenja, molitvi, hranjenja i rituala, nego je sve prepušteno individualnom pristupu.
Osobno molim jedan sat dnevno, izuzetak su Povlačenja, određeni dani kad se moli i po osam sati dnevno – govori nam Dean Dergić, dugogodišnji student budizma, koji se okušao i kao novinar, animator za djecu, volonter raznih udruga, a trenutačno je angažiran u grupi Zinedine Zidane, čiji hit Pantagana znaju i mali i veliki.
Deanova sestra Dea jedna je od učiteljica budizma u zadarskom Centru suosjećanja, a u slobodno vrijeme može ih se zateći na Bačvicama, gdje bace na picigin.
Dok nam priprema čaj u Klubu svjetskog mira, koji je donedavno funkcionirao kao kafić (a opet će, nadaju se), Vojislav Šantić govori nam kako je prije četiri godine došao u centar i ostao.
- Moja jedina veza s istokom bilo je treniranje borilačkih vještina. Kada sam otkrio budizam, odlučio sam doći živjeti u centar kako bih um oslobodio gluposti. Kada ste u zajednici, um je obuzdaniji, a ostaje vam više vremena za pametnije stvari – kaže Vojislav, koji zarađuje za život kao animator za djecu, dok pri centru prodaje knjige.
Splitski budisti slijede učenje duhovnog vodiča Geshea Kelsanga Gyatsoa, odnosno Kadampa način života. Riječ je o zapadnjačkom budizmu koji potječe s Tibeta, a osnovao ga je tantrički buda Šekemuni prije 2,500 godina. Pri centru se održavaju tečajevi, početni i napredni koji podučavaju unutarnjem miru odakle sve polazi.
Vojislav Šantić, Kelsang Wangdak i Dean Dergić u gompi (molitvenom prostoru) Kluba svjetskog mira / Nikola Vilić / CROPIX |
Nisu isključivi vegetarijanci iako nitko od njih ne jede meso. Među njima ima i parova, no kako kažu, nema nikakvih ‘prijestupa’ jer su budisti vrlo samozatajni i ispravni u životnim načelima. Jedini koji se ponešto razlikuje od ostalih je Kelsang Wangdak iz Londona koji se zaredio s 22 godine.
- Moji nisu bili budisti, a ipak su to prihvatili s razumijevanjem kao i moji prijatelji, tipični urbani ljudi. Kako mi je majka rodom iz Zagreba, odazvao se pozivu iz Splita i ostao tu gdje mi je lijepo – kaže Wangdak kojeg se često može vidjeti u šetnji gradom odjevenog u redovničke halje.
Neugodnosti na sreću nije imao, a dobro su ga prihvatili i na piciginu. Kad je vrijeme za molitvu u pitanju, Wangdak i prijatelji posve su ozbiljni, okupljeni u gompi, molitvenom prostoru s brojnim budama.
Votka za bude U ponudi budama naići ćete i na naranče, napolitanke, sok od borovnice, ali i votku?! |