Riječ "alternativna medicina" možda pred neupućene prizove slike opskurnih u crno odjevenih samozvanih iscjelitelja koji svoje pacijente usred zime tjeraju u hladno jezero. Ili onu slavnu radijsku reklamu "Šen Ći – Šubićeva 3!", koja je mamila zainteresirane u hram shen qija Kineskinje Aiping Wang. Dovoljno je samo pogledati u Plavi oglasnik ili u dnevni tisak i neće biti teško pronaći oglase različitih bioenergetičara, čistača čakri, reikista, iscjelitelja, pranoterapeuta, kiropraktičara... Gotovo svi obećavaju iscjeljenje i u beznadnim slučajevima, koje "službena" medicina ne uspijeva sanirati. Tu i tamo pojave se skandali, kaznene prijave zbog nadriliječništva i prijevare te podaci o basnoslovnim zaradama pojedinih liječnika bez bijelih kuta. Međutim, kako već biva prema uzrečici o psima koji laju i karavanama koje prolaze, alternativnih medicinara raznih vrsta u Hrvatskoj sve je više, a potražnje za njihovim uslugama ne manjka. Djelatnost napreduje bez vidnog javnog otpora službenih medicinskih struktura, a prašina se vrlo brzo sliježe nakon povremenih izlijetanja s uhodanog puta medijskog osvajanja svijesti našeg pučanstva.
Kada jedan nacionalni tjednik, primjerice, prikaže reiki kao nevinu i laku metodu poboljšanja zdravlja bez ikakvog znaka protivljenja službene medicine, tad možemo zaključiti samo ovo: ili službena medicina ne želi imati posla s alternativnom, ili ne zna što da o njoj misli. Kada je na prošlogodišnjem 3. kongresu o suradnji klasične i nekonvencionalne medicine uvodnu riječ održao dr. Esad Prohić, savjetnik Predsjednika Republike za znanost i obrazovanje, zarumenila su se novodopska obzorja; ako već "službena" medicina ne priznaje dovoljno vrijednost napora alternative, "službena" država pokazuje mnogo više sluha za takve inicijative. Organizator kongresa, dinamična i u svakom pogledu zanimljiva udruga HUPED (Hrvatsko udruženje za prirodnu, energetsku i duhovnu medicinu) pomakla se tako prema svojem proklamiranom cilju: integrirati nekonvencionalnu (alternativnu) medicinu u sustav našeg javnog zdravstva i izjednačiti status alternativnih medicinara sa "službenim" medicinskim djelatnicima. S obzirom na to da je riječ o trendovima prisutnim u pojedinim zemljama Europske Unije, HUPED-ove inicijative dobivaju vjetar u jedra i sa strane buduće hrvatske prilagodbe euro-zbilji.
Koliko je katolika među pacijentima alternativaca koji nikad nisu čuli ikakvo smisleno i obrazloženo crkveno stajalište o mogućim duhovnim opasnostima u pojedinim alternativnim praksama i terapijama... Zato je više nego potrebno da se u istraživanje i procjenu vrijednosti pojedinih terapija i disciplina nekonvencionalne medicine uključi i "službena" Crkva, premda na nju sudionici ove naše priče jamačno nisu pomislili kao na mogućeg partnera u raspravi.
I određeni prijedlozi koje je udruga uputila Ministarstvu zdravstva svjedoče da HUPED misli sasvim ozbiljno. Tako bi Ministarstvo trebalo osnovati Ured za nekonvencionalnu medicinu i priznati HUPED-u status Hrvatske komore za prirodnu, energetsku i duhovnu medicinu. Ta bi Komora brinula za stručno usavršavanje terapeuta, koordinirala bi njihovu suradnju sa zdravstvenim ustanovama, a osnovala bi Hrvatsku akademiju za prirodnu, energetsku i duhovnu medicinu koja bi izdavala licence terapeutima na temelju položenih državnih ispita. Koliko razabiremo, HUPED bi insistirao na tome da alternativni medicinari moraju za svoju djelatnost imati visoku stručnu spremu. I to bi bilo u skladu s euro-trendovima.
Možda bi pomislili da je riječ o običnim željama entuzijasta iz redova naše alternative, kad HUPED već ne bi razvio znatnu medijsku promidžbu svoje djelatnosti putem OTV-a, Radija 101 i drugih medija. Udruga ima stranicu na Internetu i izdaje zapažen elektronski časopis. Podupiru je i pojedini liječnici, a HUPED-ova nastojanja privukla su pozornost onih kojih su trebala: Ministarstvo zdravstva i ove će godine biti pokrovitelj 4. kongresa o suradnji klasične i nekonvencionalne medicine, koji će se održati 16. i 17. svibnja u Zagrebu.
Rasprostranjenost alternativne medicine u našem ambijentu i brojnost klijentele već odavno upućuju izazov "službenoj" medicini, nekako previše zatvorenoj u stručnim krugovima i gotovo bolno odsutnoj sa stranica naših medija koji su nezdravo skloni svaku senzaciju prihvaćati zdravo za gotovo. Međutim, HUPED malo po malo ostvaruje dijalog s njenim pojedinim segmentima, nadajući se da će prikupljanjem kritične mase umova i preporuka jednog dana savladati skeptičnost mainstreama "službene" medicine.
U tome ne bismo vidjeli zaista ništa loše kad bi se nekonvencionalna medicina bavila ponajviše onim svojim "prirodnim" elementom. Aromaterapija? Zašto ne! Kiropraktika? Zašto ne, ako se uvjerljivo distancira i profiltrira od kojekakvih ezoterijskih nadogradnji i tumačenja. Apiterapija? Zašto ne! Fitoterapija? Biljčice nikome nisu naškodile a mnogima su pomogle, samo ako nemaju u sebi previše olova poput onog nesretnog ayurvedskog tonika... Ako se s time bude radilo odgovorno i stručno, tada bismo taj dio HUPED-ove inicijative čak i na ovim stranicama mogli reklamirati. Međutim, tko će procijeniti vrijednost "energetske" i "duhovne" medicine?
U reikiju terapeutima pomažu duhovi vodiči, vibroterapiju blagoslivlja Sai Baba, pri spomenu imena Brune Groeninga i odgovarajuće prakse u vezi s njim ne možemo se oteti dojmu o spiritizmu, a o Transcendentalnoj meditaciji ne treba previše trošiti riječi. Ne bi se ni mogle nabrojati prakse koje su jednom ili s obje noge duboko u hinduističkom ozračju, od joge pa do svega što na bilo kakav način "radi" s čakrama. Religijska i pseudoreligijska pozadina većine takvih praksi najčešće je sakrivena posjetiteljima terapeuta. Postane jako očita samo kad se ljudi pojave kod svećenika s duhovnim problemima razne vrste, od kojih ih nerijetko mogu izbaviti samo molitve otklinjanja. Religijska pozadina stvari zna se očitovati i u mnogo nevinijim zgodama. Pri otvaranju 2. kongresa o suradnji klasične i nekonvencionalne medicine govorilo se kako se ozbiljno radi na tome da energetski i duhovni terapeuti "uđu u bolnice". Voditelj HUPED-a tom se prigodom pred dvoranom zapitao "zašto bi samo katolički svećenici i časne sestre bili prisutni u bolnicama?"
Dakle, "mi" smo jedno, a svećenici i časne sestre nešto drugo, nekakva konkurencija. Znači li to da nismo istoga duha? Zašto bi to bilo važno ako je sve samo stvar znanosti? Važno je zato što to nije i ne može biti isključivo stvar znanosti! Koliko je katolika među pacijentima alternativaca koji nikad nisu čuli ikakvo smisleno i obrazloženo crkveno stajalište o mogućim duhovnim opasnostima u pojedinim alternativnim praksama i terapijama... Zato je više nego potrebno da se u istraživanje i procjenu vrijednosti pojedinih terapija i disciplina nekonvencionalne medicine uključi i "službena" Crkva, premda na nju sudionici ove naše priče jamačno nisu pomislili kao na mogućeg partnera u raspravi. Nažalost, trenutno na katoličkoj razini osim hvalevrijednog truda pojedinih svećenika nije uočljiv jasan napor koji bi išao za sustavnim proučavanjem problematike, ne samo alternativne medicine, nego i novih religijskih pokreta uopće.
Malo prije zaključivanja ovog broja, doznali smo da će HUPED-ove inicijative razmotriti Hrvatsko katoličko liječničko društvo. Ipak se na kraju neće moći reći da i mi organizirani katolici ne mislimo ozbiljno! Naime, ako bi se zbog našeg propusta jednog dana dogodilo da liječnici opće prakse po zakonu počnu pacijentima propisivati terapiju reikijem ili bioenergijom, moći ćemo samo slijegati ramenima i pitati se međusobno: "A gdje ste bili kad je grmjelo?"
Alen Matušek
(katolički list za mlade)