Visoke razine “hormona gladi” gherlina imaju antidepresivni učinak, tvrde američki istraživači. Hormon u krvotok oslobađa prazan želudac, a on u mozgu potiče osjećaj gladi.
U najnovijem istraživanju dr. Jeffrey Zigman i kolege ograničili su unos hrane laboratorijskim miševima 10 dana, što je uzrokovalo da im se učetverostruče razine gherlina. U usporedbi s miševima koji su imali slobodan pristup hrani, miševi koji su imali smanjen unos kalorija pokazivali su na specijalnim testovima niže razine anksioznosti i depresije. Tim je proučavao i miša koji je genski promijenjen tako da ne može reagirati na ghrelin. Kada su bili na prehrani s ograničenim unosom kalorija nisu iskusili isti učinak kao normalni miševi. Miševi koji nisu mogli odgovoriti na gherlin imali su više simptoma depresije od normalnih miševa.
”Naše istraživanje na miševima pokazuje da kronična izloženost stresu uzrokuje porast razine hormona gherlina, te da ponašanje povezano s depresijom i anksioznošću polako nestaje kada razina hormona raste,” rekao je dr. Zigman, ”Nezgodna nuspojava je povećan unos hrane i porast tjelesne mase,” dodao je. Dr. Zigman na kraju je zaključio da s evolucoijskog stajališta to otkriće ima smisla budući da su naši davni preci, članovi lovačkih i sakupljačkih plemena, zbog tog mehanizma mogli ostati mirni i smireni u vrijeme gladi, kako bi uspješno mogli doći do hrane.
Autor:Lovro Lamot, dr.med.
preuzeto sa www.mojdoktor.hr