Autor:
Dražen Stjepandić foto:
arhiv
Herr G, kako Nijemci nazivaju Guntera Grassa, svog najpoznatijeg živućeg književnika, nobelovca po čijem je romanu ''Limeni bubanj'' snimljen Oscarom nagrađeni istoimeni film, gostovao je i na ovogodišnjem Sajmu knjiga u Frankfurtu.
U petak, 17. listopada, prvo je u 11,30 nastupio na "Plavoj sofi", programu koji medijski pokrivaju emisija "Aspekte" ZDF-a, "Suddeutschezieiting", "Deutscheradio Kultur" i "Der Club Bertelsmann", a zatim je istog dana u 14 sati nastupio na tribini "Zeit Bildungsforum", u paviljonu 3,1, pod medijskim pokroviteljstvom uglednog dnevnika "Die Zeit".
Dan prije, 16. listopada, slavni je njemački književnik proslavio svoj 85 rođendan.
- Sve do 81. rođendana redovito sam radio stoj na glavi, nažalost to više ne mogu izvesti - rekao je Günter Grass dok je sjedeći na plavom trosjedu gostovao u programu ''Blau Sofa''.
Sutradan je u njemačkim novinama u kratkim crtama pisalo samo o piščevom rođendanu i stoju na glavi. Nije izostavljeno ni predstavljanje nove autobiografske knjige ''Die Box'', ali prešućen je razgovor o aktualnoj bankarskoj krizi u Zapadnom svijetu. Gospodin Christad Laplle, koji je vodio razgovor s Günterom Grassom, pitao ga je za mišljenje glede tog problema te je slavni pisac rekao:
- Mnogi još nisu svjesni koliko će banke promijeniti svijet. Svijet više neće ostati isti. Posljedice će
biti ogromne. Nažalost, troškove ove bankarske krize snosimo samo mi porezni obveznici, a i bankari bi trebali zajedno s nama stati na blagajnu i platiti račun. Za ovu krizu nisu krive samo američke banke kao što se u medijima prikazuje. U frankfurtskim neboderima, gdje su smještene vodeće europske banke, prevladava Chicago. Svi pričaju o Wall Streetu, a događa se Chicago.
'Die Zeit' izerazo izjave o bankama
Nešto slično ponovio je i na štandu "Die Zeita", ali hamburški dnevnik ne samo da je izjave reducirao na rođendan i dubljenje na glavi, nego u sutrašnjem broju o gostovanju Güntera Grassa nije ništa ni objavio. Izgleda da se kritika banaka u sadašnjem njemačkom medijskom prostoru tretira kao nekada kritika rada CK-a u nekoj socijalističkoj državi.
Medijski tretman Güntera Grassa ove godine nije bio ni blizu zvjezdanom statusu Paola Coelha i Orhana Pamuka, čije su slike izvirale i iz publikacije koje se ubacuju u poštanske sandučiće.
Prije dvije godine, također na Sajmu knjiga u Frankfurtu, promovirao je autobiografsku prozu ''Ljuštenje luka'', u kojoj je pisac priznao kako je bio član Hitlerjugenda. Gledajući iz perspektive običnog posjetitelja Sajma, sve je isto. Grassa i ove godine kao pop zvijezdu opsjedaju fotoreporteri i obožavatelji, prostori gdje je gostovao bili su zakrčeni, jedino sada, kad kritizira banke, medijski
odjek nije ni blizu onoga kakav je bio prije dvije godine.
'Die Box' govori o francuskoj i ruskoj okupaciji
- Dok se još mnogo priča o ujedinjenju, ja u novoj knjizi ''Die Box'' opet pišem o raspadu Njemačke i o mom ocu i djedu koji su bili u ruskom zatvoru. Prisjećam se svoje mladosti u Berlinu za vrijeme dok je grad bio podijeljen na četiri okupacijske zone. Opisujem ono što se događalo u pet godina ruske i pet godina francuske okupacije… - ispričao je autor čuvenog romana ''Limeni bubanj''.
Zanimljivo je spomenuti da je film ''Limeni bubanj'', snimljen u režiji Volkena Schlendorfa, velikim dijelom sniman u Zagrebu. Osamdesetih godina Zagreb je glumio Gdanjsk između dva svjetska rata, nekada njemački, a sada poljski grad gdje se odvija radnja najpoznatijeg Grassovog romana.