Google blokira riječ klitoris, ali ne i penis
Foto: Corbis
Zanimljivo je, međutim, da će filtri postavljeni na „strogo filtriranje“ kada upišete riječ penis dati 33.000.000 rezultata, dok u istom stanju rada za klitoris neće ponuditi niti jedan rezultat.
To je stoga što je riječ klitoris Google stavio u popis 'zločestih' riječi koje nikada nisu sigurne. Očito je riječ o spolnoj diskriminaciji.
Čini se da Prvi amandman američkog ustava postoji na papiru, ali ne i u računalnom svemiru u kojem možete biti pas, no ne i žena s primarnim i sekundarnim spolnim karakteristikama.
Borci za pravo na pobačaj 1970-ih na jednom su transparentu napisali: „Kada bi muškarci mogli zatrudnjeti, pobačaj bi bio sakrament“.
Problem nije neozbiljan kao što se može činiti na prvi pogled. Naime, cenzurom koju provode pretraživači blokiraju se nazivi ženskih dijelova tijela i to stručni, a ne ulični, a time se onemogućuje pretraživanje stručnjacima, liječnicima, umjetnicima, aktivistima i obrazovnim djelatnicima.
Tako je teško vjerovati da bi se na internetu mogao zabraniti pojam poput raka prostate, međutim, kada je riječ o ženama američki pretraživač AOL blokirao je jednu organizaciju za pomoć ženama oboljelim od raka dojke jer je njezino ime sadržavalo 'prostu riječ dojka'. (njd)