Proljetno zelenilo u 60 kvadrata
Piše Stella LEVAK, dipl. dizajnerica
Polazeći od suvremenog poimanja stanovanja i funkcionalnosti, problem starogradnji se najviše ogleda u neracionalnom rasporedu prostorija i njihovoj komunikaciji. Nerijetko je razlog tome nastajanje stana nadogradnjom i nadodavanjem prostorija kroz duže vremensko razdoblje.
Nova arhitektonska rješenja pri readaptaciji vrlo su ograničena postojećim stanjem i potrebno je puno mašte, znanja i vještine da bi se proizveli funkcionalni i dobro strukturirani novi prostori.
Ovaj se stan od 60 kvadrata originalno sastojao od četiri prostorije odvojene debelim nosivim zidovima i međusobno povezane vratima. Tlocrt je riješen tako da se raspoloživa površina stana optimizira: sve je maksimalno funkcionalno iskorišteno, nema hodnika, postoji samo jedan mali degažman između kupaonice i dvije spavaće sobe. Glavni zidovi se nisu pomicali ni uklanjali, samo je proširen otvor između blagovaonice i dnevne sobe koji je pretvoren u veliku voltu. Time je iskorišten longitudinalni razvoj prostora u dubinu za vrlo privlačan »teleskopski« efekt: kroz voltu pogled prelazi s ulaza preko blagovaonice, dnevnog boravka sve do prozora i van. U tu je svrhu otvaranja iskošen i zid koji dijeli kuhinju od ulaza.
Dnevna zona u pogledu
Cijelu je dnevnu zonu moguće obuhvatiti jednim pogledom, a razvoj u dubinu stvara perspektivu zahvaljujući kojoj se prostor doima još većim no što jest. Osjećaj jedinstvene cjeline, a time i veće prostranosti postignut je i odabirom jedne te iste boje, kao i istog poda, za sve prostorije. Ugradbene stropne lampe umjesto lustera dodatno rasterećuju prostor, a dobivena je rasvjeta ciljana i stvara sugestivne atmosfere u večernjim satima. Namještaj je nizak i odmaknut od zidova, nema visokih komada, samo slike i vrlo maleni viseći ormarići. Masivniji sjedaći elementi poput kaučeva podignuti su visoko od poda, na tankim nožicama od inoksa. Sve to pridonosi očuvanju kontinuiteta razvoja prostora, i horizontalno i vertikalno. Mali prozori na strani kuhinje i spavaće sobe, ostavljeni u originalnim dimenzijama, doimaju se sasvim suvremeno podignuti visoko do stropa, nasuprot velikim prozorima klasičnog izgleda u dnevnoj sobi.
Druga polovica stana posvećena je noćnoj zoni. Dvije postojeće prostorije smanjene su u korist nove kupaonice i garderobe koje se nalaze u središtu tlocrta. Do kupaonice se degažmanom može doći direktno iz spavaćih soba, a omogućen je i prilaz iz dnevnog boravka.
Neuobičajeni kontrasti
Igra kontrasta je općenito nit vodilja kreiranja osobnosti ovog stana. Tako se na podu izbijeljeni parket kombinira s tamnim, gotovo crnim, wenge' umecima koji stvaraju geometrijske crteže duž čitavog prostora. Neuobičajena zelena boja prekriva sve zidove i stropove u stanu osim servisnih prostorija i daje poseban, vrlo osobit ugođaj u kojem se dobro ističu malobrojni, pomno probrani komadi namještaja crnih presvlaka.
Prirodnim i nježnim tonovima poda i zidova se, nadalje, suprotstavlja hladnoća i hi-tech izgled inoksa, vrlo originalnog izbora za presvlaku blindiranih ulaznih vrata i vrata na kuhinji, stepenica, batiškova i dekorativnih detalja na zidovima blagovaonice. Ovaj se materijal zatim ponavlja i na namještaju: u obliku nogu i nosivih struktura kaučeva i stolica. Hladno i toplo, zaobljeno i pravokutno, mekano i tvrdo, nježno i snažno, monumentalno i eterično, sve su to veoma različite note koje zajedno stvaraju vrlo originalnu i skladnu simfoniju.
Kružne linije i pravokutnici
Mala, ali dobro opremljena kuhinja zatvorena je u kutu odmah do ulaza. Pod je ovdje podignut zbog potrebnih instalacija koje uopće nisu postojale. Kuhinjski elementi su od inoksa, a u zakrivljenom staklu monumentalne nape, hrabro postavljene u ovako malom prostoru, ogleda se kružni oblik volte. Kružnice se, kao kontrast i ravnoteža dominantnim pravokutnim oblicima, javljaju i u kupaonici. I ovdje izbor sanitarija i presvlaka koji iznenađuje: kružni umivaonik od inoksa i vješalica-totem od istog materijala ističu se svojim refleksijama na pločicama od škriljevca u toplim tonovima zemlje. Istim je pločicama obložen i pod garderobe gdje je zid nasuprot ormarima u cijelosti presvučen ogledalima tako da se uski prolaz vizualno udvostručuje.
Zasebni garderobni prostor rasterećuje spavaću sobu i omogućava stvaranje minimalističkog reda i praznine, vrlo prikladnih za odmor. Jedini dekorativni detalj: slika nonšalantno oslonjena na zid.