Sklad u domu
Pripremila: Iva Ćurić
Feng shui kuhinja: energija i blagostanje
Hrana je primarni izvor čovjekove snage, pa je uređenje kuhinje po principima feng shuija ključno za zdravlje
Mjesto na kojem živimo i način na koji stanujemo utječu na naše zdravlje, energiju, odnose s drugim ljudima, raspoloženje, koncentraciju, a samim time i opći uspjeh i zadovoljstvo u životu.
Ovim aspektom suvremena znanost tek se počinje baviti, a primjena drevne kineske vještine feng shui, koja se bavi životnim prostorom, sve je češća, tim više što prosječan čovjek najveći dio života provede u zatvorenom prostoru.
Sve na svome mjestu
Riječ feng na kineskom znači vjetar, a shui znači voda. U kineskoj kulturi blagi vjetar i bistra voda označavali su dobru žetvu, a samim tim i dobro zdravlje, odakle je poteklo značenje da dobar feng shui donosi dobre uvjete i zdravlje, dok loš feng shui donosi suprotno. Feng shui predstavlja obimnu i kompleksnu znanost uređivanja životnog prostora čime se oslobađa chi (energija) oko nas i u nama s ciljem da se sve dovede u harmoniju.
Štednjak na pravom mjestu
Najvažniji dio kuhinje je štednjak, i njegov položaj najviše utječe na pripremanje hrane. Nepovoljne pozicije za štednjak su: iza vrata, ispod prozora, ako je nedovoljno osvijetljen i bez slobodnog prostora ispred. Dobro je postaviti ga na mjesto s kojeg imate pogled na cijelu prostoriju.Uređenje prostora po feng shui principima pojednostavljeno podrazumijeva da je sve na svome mjestu – odnosno najboljem mjestu u odnosu na vrata, prozore, strane svijeta i ostali namještaj.
Podrazumijeva se da prostor treba biti svijetao, čist i provjetren, zaštićen od nepoželjnih utjecaja izvana i iznutra te da energija slobodno cirkulira prostorom, da ju ništa ne ometa. Kako će se prostor konkretno urediti, ovisi o mnogim faktorima. Savršeno uređen prostor, prema feng shuiju, nije ni prazan ni pretrpan, pa se u njemu energija slobodno kreće.
Budući da je hrana primarni izvor čovjekove snage, uređenje kuhinje u skladu s principima feng shuija ključno je za zdravlje svih ukućana. Idealno gledano, kuhinja se nikad ne bi trebala nalaziti u središtu doma, a baš nikad na jugozapadu.
Najbolja lokacija je ili u stražnjem dijelu doma ili na jednoj njegovoj strani. Sve u kuhinji treba biti dostupno, prostorija treba biti svijetla i dovoljno široka da omogući nesmetano kretanje. Ne smije biti pretrpana kuhinjskim elementima - posude za hranu i kuhinjska pomagala odložite na policu ili u kuhinjske elemente.
Čisto i prozračno
Vrata kuhinje trebaju stalno biti zatvorena jer pogled na otvorena vrata asocira na glad. Košara za smeće treba biti smještena ispod sudopera, ali je poželjno da ima i poklopac.
Koristite pastelne boje
Najprikladnije boje za kuhinju su pastelne - boja vanilije i breskve. Pluto i drvo su, prema feng shuiju, idealni materijali za kuhinjske podove. Obloge od nehrđajućeg čelika i keramičke pločice mogu uzrokovati brzi chi, što nije dobro ako u kuhinji provodite mnogo vremena, jer vas može iscrpiti.U skladu s osnovnim principom feng shuija o čistoći, sve radne površine u kuhinji trebaju biti dobro osvijetljene, a kuhinja u cjelini treba biti besprijekorno čista. Sve stvari koje se ne koriste treba ukloniti - vani smiju biti samo stvari koje se svakog dana uzimaju u ruke.
Sve što je polomljeno i okrhnuto - primjerice čaše, tanjuri, lonci - bacite. I sve drugo što je pokvareno, primjerice, vrata koja škripe, slavine koje cure, uređaji koji ne rade - sve treba popraviti, a ako to nije moguće, onda izbaciti iz stana.
Feng shui zagovara redovito čišćenje prostora - ne samo prašine i općenito prljavštine, nego rješavanje svih nepotrebnih stvari koje sputavaju protok pozivitne chi energije.
I boje imaju svoje mjesto u fen shui učenju. Idealna boja za kuhinju je bijela jer simbolizira čistoću hrane, a idealan materijal je - drvo. Ukoliko vaš izbor nije bijela, neka to svakako bude neka svjetlija boja.
Sve oštre predmete - noževe, škare, vadičepove i slično držite u ladicama. Također reducirajte količinu plastike i metala. Najvažniji dio kuhinje je štednjak, i njegov položaj najviše utječe na pripremanje hrane. Nepovoljne pozicije za štednjak su: iza vrata, ispod prozora, nedovoljno osvijetljen i bez slobodnog prostora ispred. Bilo bi ga dobro postaviti na mjesto s kojeg će kuhar vidjeti cijelu prostoriju. No, najvažnije je da je područje oko štednjaka dobro ventilirano i osvijetljeno.
Sve to utječe na kvalitetu pripremljene hrane, što se odražava na vitalnosti ukućana, kao i na njihovu aktivnost i inicijativu.
Blagavaonica crvene boje
Štednjak u feng shuiju predstavlja i izobilje, jer ako jedemo kvalitetno pripremljenu hranu, imat ćemo dovoljno energije i dobro ćemo raditi - a tako i više zaraditi. Trebamo imati na umu da štednjak i sudoper, budući da predstavljaju dva različita elementa (vatru, odnosno vodu), ne bi smjeli biti jedno pokraj drugog.
Za sve postoji feng shui lijek
I na kraju, sjetite se da svaki manje sretni raspored ima svoj feng shui lijek. Zrcala, zvonca, kristalne lopte i biljke mogu učiniti čuda.Što se tiče blagovaonice koja bi trebala biti malo odijeljena od kuhinje, u njoj bi trebalo biti dosta crvene boje jer potiče apetit, poziva na druženje i razgovor, a stol bi trebao biti zaobljenih rubova i kutova. Blagovaonica nije mjesto za TV, telefon ili pak kompjutor, jer nam odvraćaju pažnju.
Ako je trpezarija skučena, ukućani će izbjegavati duži boravak u njoj, pa će objedovati brzo, ili će hranu nositi u drugu prostoriju.
Ovo loše utječe na probavne organe, i smanjuje količinu energije potrebnu za svakodnevne aktivnosti. I boje na zidovima utječu na nas, stoga je bitno odabrati pravu. Najprikladnije boje za kuhinju su pastelne - boja vanilije i breskve.
Pluto i drvo su, prema feng shuiju, idealni materijali za kuhinjske podove. Obloge od nehrđajućeg čelika i keramičke pločice mogu uzrokovati brzi chi, što nas može iscrpiti. I na kraju, sjetite se da svaki nesretni raspored ima svoj feng shui lijek. Zrcala, zvonca, kristalne lopte i biljke mogu učiniti čuda.
http://www.metro-portal.hr/vijesti/metro-gastro/feng-shui-kuhinja-energija-i-blagostanje