OTVORENA STROSSMAYEROVA GALERIJA
U Zagrebu je na današnji dan 1884. godine otvorena nova Akademijina ustanova - Strossmayerova galerija. Tom je prigodom đakovačkom biskupu priređen svečani doček, a kulturni se događaj pretvorio u veliko slavlje.
U početku je Strossmayer skupljao umjetnine s područja svoje biskupije, a potom je skupljanje proširio na Europu.
U domovinu je donosio dragocjene predmete iz Njemačke, Češke i osobito iz Italije.
Kao kolekcionar imao je savjetnike u svim jačim umjetnički europskim središtima te je sustavno kupovao vrijedne slike svih škola i stilova.
Prostor Galerije određen je u Akademijinoj palači na Zrinskome trgu, a historicistička koncepcija zgrada, u stilu talijanske renesanse, arhitekta Fridricha Schmidta, postat će pogodan okvir takvome sadržaju.
Gradnja je počela 1877., a potres je tri godine poslije teško oštetio novu zgradu. Biskup novčano potpomaže obnovu.
Prvi ravnatelj Strossmayerove galerije je Iso Kršnjavi. Odmah nakon otvaranja tiskan je i prvi katalog. Zbirka je tada sadržavala 256 umjetnina, no fundus je obogaćen novim darovnicama.
Najvrednija od njih je, osim Strossmayerove, ona Ante Topića Mimare iz godine 1967.
Strossmayerova Galerija postala je središtem raznolike kulturne djelatnosti. Tako je 1930. osnovan Fotografski arhiv starih spomenika.
Profesor Artur Schneider započeo je snimanje hrvatske kulturne baštine, a dokumentacija stoji na raspolaganju stručnjacima. Iz njezina sastava izdvojila se Moderna galerija i time se Strossmayerova galerija odredila kao Galerija starih majstora, obuhvaćajući razdoblje od 14. do 19. stoljeća.
Uz slike stranih majstora Galerija čuva i one velikih Hrvata, koji su se kao umjetnici potvrdili u Europi. Tako uz radove Michelangela, stoje minijature Julija Klovića, slike Federica Benkovića ili pak Andrije Medulića, zvanog Schiavone.
S vremenom je prerasla u Strossmayerovu galeriju starih majstora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Do danas se fundus Galerije umnogostručio. Ipak, jezgru postava u deset izložbenih dvorana i danas čine djela koja je skupio prvi donator i utemeljitelj Galerije - đakovački biskup Strossmayer.