KONVENCIJA O UNESCO-u
4. studenoga - U studenome 1995. u Parizu je održana velika proslava 50. obljetnice osnivanja UNESCO-a, međunarodne organizacije za prosvjetu, znanost i kulturu.
Konvencija o osnivanju koja je donesena na konferenciji u Londonu, 16. studenoga 1945., stupila je na snagu 4. studenoga 1946., kada ju je ratificiralo dvadeset država. Zbog toga je UNESCO na raznim stranama svijeta obilježio jubilej nizom akcija koje su u skladu s humanim načelima te organizacije.
UNESCO je specijalizirana ustanova Ujedinjenih naroda, a svrha je njezina postojanja razvijanje uzajamnog poštovanja među narodima, poboljšanje komuniciranja, predlaganje međunarodnih sporazuma te širenje znanja i zaštita kulturnog nasljeđa u svijetu.
U Manili, glavnom gradu Filipina, UNESCO je upriličio skup koji je bio zamišljen kao susret različitosti. Povezao je Aziju, Srednji istok, Afriku, Europu, te Sjevernu i Južnu Ameriku. U predvorju hotela Holiday Inn; bile su izložene slike hrvatske djece prognanika, a hrvatski izaslanici govorili su o ratnom stradanju te uništavanju hrvatske kulture.
UNESCO-ov ambasador dobre volje i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, najpoznatiji afrički dramatičar Wole Soyinka, govoreći o miru, demokraciji, razumijevanju među ljudima, naglasio je: Sloboda izražavanja, sloboda ideja kao i sloboda da se bude drukčiji, ne smije biti poništena nikakvim odredbama, niti granicama. A upravo je to smisao UNESCO-ova postojanja.
Zato i nije neobično što je 16. studenoga odabran za Međunarodni dan snošljivosti.