PRVO PREDAVANJE NA ZAGREBAČKOM VETERINARSKOM FAKULTETU
13. studenoga - Na današnji dan 1919. održano je prvo predavanje na Veterinarskoj visokoj školi u Zagrebu. Tako je čak sedamdeset i pet godina trebalo čekati na ostvarenje prijedloga koji je davne godine 1844. pokrenulo Hrvatsko-slavonsko gospodarsko društvo.
Na samom početku rada škole otvoreno je 12 zavoda. Studij je trajao osam semestara, a studenti su upisivali 21 obvezni predmet koji su polagali u tri državna ispita, nakon čega su dobivali naslov diplomiranog veterinara.
Najprije je to, nakon četiri godine, uspjelo Dragutinu Curiloviću. Godine 1924. zaslugom profesora Podubskog, Rajčević i Đurića visoka škola prerasta u Veterinarski fakultet koji počinje raditi školske godine 1925./26.
Sljedećih desetak godina fakutet nailazi na niz poteškoća zbog pokušaja njegova preseljenja u Beograd te prijenosa imovine Zemaljske veterinarske zaklade u glavni grad države.
Nakon niza materijalnih i prostornih teškoća fakultet 1938. dobiva pet hektara zemljišta u Heinzelovoj ulici, gdje se nakon samo godinu dana završava zgrada dekanata i gdje se nakon rata grade i druge zgrade u kojima fakultet radi i danas.
Osnivanje istraživačkih instituta osobito je pridonijelo razvoju znanstvenog rada. Na fakultetu sada djeluje 19 zavoda, četiri klinike, jedna katedra te jedna znanstveno informacijska jedinica.
Uz 30 redovnih profesora i 23 izvanrednih tu je i mnogo drugog stručnog osoblja koje se brine o očuvanju zdravlja životinja, ali i preventivnoj zaštiti zdravlja ljudi.
U osamdesetogodišnjem razdoblju na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu diplomiralo je više od šest tisuća studenata iz zemlje i inozemstva, a više od sedam stotina steklo ih je zvanje doktora znanosti.
Specijaliziralo je 658 veterinara, a 172 ih je steklo zvanje magistra. Veterinarski fakultet u Zagrebu ubraja se među najstarije visokoškolske ustanove te vrste u ovom dijelu Europe.