HIROHITO USTOLIČEN ZA CARA
Život japanskog cara Hirohita najbolje pokazuje dramatičnu povijest Japana u 20. stoljeću.
Kao i sve njegove pretke, Japanci su ga smatrali nedodirljivim božanstvom.
Hirohito je carsku krunu preuzeo 10. studenoga 1928. i prema tradiciji odabrao novo, božansko ime: "Showa Teno" (Isijavajući mir).
No sljedećih dvadesetak godina ironično se narugalo odabiru toga imena. Japanski napad, savezništvo s europskim fašističkim državama te sukob sa Sjedinjenim Državama za prevlast na Pacifiku, svijetu su predstavili Hirohita kao agresora nalik Hitleru i Mussoliniju.
U Drugom svjetskom ratu Japan je pretrpio katastrofalni poraz, pa je Hirohito morao prekinuti višestoljetnu carsku šutnju. Car se do tada zbog svoga "božanskog statusa" nikada nije obraćao podanicima.
Poslije dva atomska bombardiranja u kolovozu 1945. objavio je narodu bezuvjetnu predaju savezničkim snagama. Ubrzo se odrekao i svog tradicionalnog božanskog položaja.
Nakon rata mnogi su optuživali Hirohita za ratne zločine. No, nije mu se sudilo jer se pokazalo da su agresivnu vanjsku politiku vodili osamostaljeni vojni i politički vrhovi, čak i protiv careve volje.
Amerikancima je to odgovaralo radi mira u okupiranom Japanu. Poslije rata uspostavljena je ustavna monarhija, a Hirohito je ostao carem bez stvarnog udjela u vlasti.
Japan je sljedećih desetljeća doživio gospodarsku renesansu, postavši jednom od najbogatijih zemalja svijeta. Istodobno je Hirohito postao simbolom napretka i demokratizacije svoga naroda.
Stari su se običaji promijenili. Hirohito se često pojavljivao u javnosti, posjećivao sumo borbe, a njegov sin i nasljednik Akihito oženio je neplemkinju.
Car Hirohito umro je 1989. u dubokoj starosti. Pokopan je uz mikroskop kojim je cijelog života proučavao život pod morem. Na ruci je imao sat s likom Mickeya Mousea, što su mu ga poklonili Amerikanci prigodom posjeta SAD-u 1975. godine.