Terapija za kvalitetan i cjelovit život
Nakon pet godina edukacije diplomirala je prva rije
čka gestalt grupa.Riječ je o desetero visokoobrazovanih ljudi, sada i gestalt psihoterapetuta - Daliboru Božiću, Maji Hebrilng, Tamari Dukić, Jasminiki Pribanić, Zorici Janković, Vali Ferković-Krapić, Željki Frković fra Krunoslavu Kolariću, Lahorki Jurčić i Veroniki Reljac.
Edukacija se provodila pod pokroviteljstvom GPTIM gestalt instituta iz Zadra, a u ispitnom povjerenstvu njihovog diplomskog ispita bili su dr. sc. Ken Evans iz velike Britanije, dr.sc. Lidija Pecotić iz Malte i prof. dr.sc. Đulijano Ljubičić iz Rijeke.
Gestalt terapija, GT, koju je 40-ih godina prošlog stoljeća utemeljio Fritz Perls, kako kaže sveučilišna profesrorica dr. Veronika Reljac koordinatorica prve riječke generacije gestalt grupe, humanistička je dijaloška, fenomenološka i egzistencijalistička. GT je fenomenološka - njezin cilj je svjesnost, a njezina metodologija je metodologija osvješćivanja.
GT je dijaloško-egzistencijalna - bazira se na "ja - ti" odnosu.
Ona je holistička - bazira se na teoriji polja. GT je dobra,. jer za razliku od psihoanalize koja pita: "Što i životu niste dobili pa vam sad nedostaje"?
U biti, ukoliko nismo dobili dovoljno ljubavi, nježnosti i pažnje kao djeca, ide se za onim pozitivnim da se to čovjeku dogradi i da on sada iskusi to što mu treba i da postane kako sama riječ gestalt kaže cjelovit. Svi znamo kako nam nezavršeni poslovi odvlače energiju i pažnju, a pogotovo kada se radi o odnosu s roditeljima, s partnerima, s djecom, s nekim bitnim drugim ljudima u našem životu.
Dakle, potrebno je učiniti nas cjelovitim da bismo kvalitetno i kreativno živjeli.
ukratko tumači dr. Reljac.
Kaže da je gestalt jako kreativan, da su tijekom edukacije dobili veliku količinu teoretskog znanja i jako puno tehnika u ruke: "To odlazi u neku pozadinu, a ostaje kreativnost, mogućnost istraživanja i izražavanja kreativnosti kako bi čovjek vodio kvalitetniji i zadovoljniji život" zaključuje.
Svi koji su GT edukaciju diplomirali prethodno su već završili fakultete humanisitičkih znanosti, a nove će znanja iz GT-a koristiti kako na nekim novim poslovima i projektima tako i u svom sadašnjem poslu, u vrtićima i u školama, na fakultetima, u raznim svajetovalištima, u civilnom sektoru u pomoći žrtvama nasilja, hendikepiranim osobama, u bračnim i partnerskim odnosima, u pomoći pojedinca svih životnih dobi. Isto tako imaju mogućnost inidividualnog i grupnog rada i otvaranja psihoterapiskih studija.
M. Grce