Jedan od šest slučajeva depresije u radnoj populaciji uzrokovan je stresom na radnom mjestu, pokazalo je novo istraživanje.
Istraživanje je otkrilo i da žene češće proživljavaju stres na poslu od muškaraca, a otkriveno je i da je stres viši u nekvalificiranim zanimanja.
Otkriće se temelji na podacima prikupljenim iz ispitivanja provedenog 2003. godine na 1,100 australskih radnika.
Stresni radni uvjeti definirani su u ovom istraživanju kao kombinacija velikih zahtjeva na poslu i male mogućnosti kontrole nad načinom na koji se ti zahtjevi ispunjavaju.
Obrasci izlaganja stresu na radnom mjestu tada su se kombinirali s prethodnim istraživanjem, koje je pokazivalo da stres na poslu udvostručuje rizik za pojavu depresije, kako bi se procijenila raširenost depresije uzrokovane stresom na radnom mjestu među zaposlenicima.
Za usporedbu, mnogo manje radnika primalo je naknadu za psihičke poremećaje uzrokovane stresom, što pokazuje da taj statistički podatak uvelike podcjenjuje pravu raširenost problema.
Voditelj istraživanja, Tony LaMontagne sa Sveučilišta u Melbourneu, rekao je da su žene i oni koji rade na nekvalificiranim poslovima podložniji stresu na poslu, pa tako imaju veći udio depresija povezanih s stresom na poslu.
„To predstavlja povelik i neravnomjerno raspoređen javnozdravstveni problem,“ rekao je.
„Breme psihičkih bolesti u općoj populaciji prati sličan demografski obrazac, što pokazuje da stres na poslu uvelike doprinosi nejednakostima u mentalnom zdravlju,“ dodao je.
„Dokazi pokazuju da poboljšanje kontrole posla, usklađivanje zahtijeva i bolja potpora od nadređenih i suradnika na poslu može mnogo toga promijeniti,“ rekao je.
„Nadamo se da će bolje razumijevanje razmjera ovog problema dovesti do bolje potpore za zaposlenike, pogotovo za nekvalificirane radnike i žene,“ zaključio je na kraju.
Otkriće ovog istraživanje objavljeno je u najnovijem broju časopisa „Public Health“.
Autor.Lovro Lamot, dr.med.
preuezto sa www.mojdoktor.hr