Voda iz slavine koja je pročišćavana klorom može uvelike povećati rizik za ozbiljne abnormalnosti kod nerođene djece, upozoravaju znanstvenici.
straživači su otkrili da visoke razine klora i njegovih razgradnih produkata u vodi iz slavine može udvostručiti rizik za ozbiljne defekte srca i mozga.
Istraživanje u kojem je sudjelovalo gotovo 400,000 tajvanske novorođenčadi, a koje je objavljeno u časopisu „Environmental Helath“,
pokazalo je da se djeca rađaju s defektima poput rupe u srcu, rascijepljenim nepcem, i stanjem koje se naziva anencephalus u kojem većina mozga, lubanje i kože lubanje nedostaje pri rođenju.
Voditelj istraživanja, Jouni Jaakkola zaposlen na britanskom sveučilištu u Birminghamu, rekao je da je razlog za ovakvu povezanost klora i deformacija nejasan.
„No, naše istraživanje ne pruža samo dokaz da klorirana voda može uzrokovati prirođene defekte, već i da izloženost nusproduktima klora može biti odgovorna za neke specifične i česte defekte,“ rekao je.
Voda za piće u Hrvatskoj je uglavnom klorirana, a dopuštena razina klora i njegovih razgradih produkata utvrđena je pravilnicima.
Autor.Lovro Lamot, dr.med.
preuezeto sa www.mojdoktor.hr