Umjetničko djelo kipara antuna augustinčića prodaje se na crnom tržištu
DAN MLADOSTI Titova štafeta prodaje se za 1000 dolara na eBayu
Tisuće omladinaca su diljem zemlje, danima prije nego se štafeta mladosti uruči Titu na stadionu JNA u Beogradu, nosili palicu kroz sve krajeve zemlje: plivači maratonci su štafetom spajali otoke, padobranci su čvrsto držali palicu i iskakali iz aviona... Pisane čestitke i poruke Titu su smještane unutar štafete, a novine, radija i televizije su na dnevnoj bazi pratili svaku dionicu puta komunističke mladosti.
U tadašnje vrijeme bio je to pravi medijski spektakl. Narod je tada izlazio na ulice, a roditelji su svake godine iščekivali odluku hoće li njihovo dijete biti izabrano za nositelja štafetne palice.
Čak je i brojna hrvatska dijaspora u Njemačkoj, iako ih nitko na to nije silio, priređivala velike plesove u čast drugu Titu, a o čemu svjedoče i novinski članci iz tog vremena.
Svjetska internetska tržnica nudi na prodaju vrijedni umjetnički eksponat svjetski poznatog hrvatskog kipara |
Hloverka na sletu
Danas se mnogi srame priznati da su sudjelovali u tim paradama. Dio štafeta se čuva u muzejima diljem bivše Jugoslavije, najviše ih je u beogradskom “Muzeju historije”, a manji dio je završio na crnom tržištu.
Jedna od takvih se trenutno prodaje na “eBayu” (najvećoj internetskoj tržnici) za 999 dolara, a trenutačno je u posjedu osobe koja živi u Nizozemskoj, a podrijetlom je iz bivše Jugoslavije.
Navodi se i kako je tu štafetu za Tita izradio Antun Augustinčić, svjetski poznati hrvatski kipar. Kako je ta raritetna palica dospjela u ruke toga dilera umjetninama, nismo uspjeli doznati. Ne zna se je li ukradena iz nekog od muzeja, ali je eksponat, uvjerava prodavatelj, autentično svjedočanstvo ondašnjeg vremena.
- Najprije da kažem da nije u redu da netko prodaje tu štafetu, to je umjetnost. A što se tiče toga da se neki srame da su nosili štafetu, samo mogu reći da se ja nemam čega sramiti.
Štoviše, ponosan sam što sam nosio palicu dok sam živio u Zemuniku pokraj Zadra. Nije bilo baš lako trčati, ceste su bile neasfaltirane, ali kada vas izaberu između toliko djece, to je bila čast, dokaz da sam bio uspješan mladi čovjek.
Glasilo emigranata: I hrvatska i jugoslavenska dijaspora slavila je Dan mladosti |
- To je bila jedna dobra poruka. Nije tu bilo nikakvog zla, kaže Dragaš, a isto nam je rekla i Hloverka Novak-Srzić, poznata TV urednica i novinarka.
Nikola Dragaš, kuglač: Nosio sam štafetu i ponosim se time! |
Lelas: Gledajmo naprijed...
Pijanist Matija Dedić smireno, bez prevelikih emocija koje prate izjašnjavanje o ulozi Tita, kaže da svako vrijeme nosi svoje vođe.
- Bio sam dijete u vrijeme Titovih rođendana, znam da sam u to vrijeme bio sretan. Danas mogu slušati ovako ili onako o Titu, znam i da ne znam previše, ali za mene je Tito više plus nego minus, kaže Dedić.
Član Torcide i istaknuti humanitarni djelatnik i upravitelj prihvatilišta za beskućnike Dado Lelas kazuje:
- Za mene Tito ima više minusa nego pluseva. Ali, razmišljanje o povijesti me iscrpljuje i izbjegavam to, mislim da bi naša generacija, i one mlađe, trebala više gledati naprijed, nema potrebe da se uvijek okrećemo iza sebe, što je bilo, bilo je...
ČINJENICE: ‘Živjela’ je 42 ljeta Štafeta se aktivno trčala 42 godine, počevši od 1944. godine, dakle još tijekom 2. svjetskog rata. |
Sram Danas mnogi ne žele govoriti o tome da su nosili štafetu. I u Vladi su najmanje tri ministra koji su bili “štafetlije”, a jedan od njih je i prijetio novinarima prošle godine da će ih tužiti ako budu napisali da je kao dijete nosio štafetu. Tvrdio je da je samo “plesao u sletu”. |
‘Štafetlije’ DRAGUTIN ŠURBEK stolnotenisač |
Saša Jadrijević Tomas