Vladimir Gligorov: Propadne li plan, kriza će trajati barem dvije godine
Piše: Jadranka Šević
- Prvobitni paket mjera još se nadopunjava i ne zna se koliki će mu doista biti obim. Osim problema likvidnosti, financijski sustav suočava se i s problemom solventnosti. Po nekim procjenama, potrebno je oko 50 milijardi dolara direktne intervencije za oporavak realnog sektora te prema direktno ugoženim građanima.
McCainov 'puč' na Bushev plan za spašavanje Wall Streeta JP Morgan kupio Washington Mutual |
Znači da su usvojene i sve kritike na početni paket američkog ministra financija Henryja Paulsona?
- Da, i mi ekonomisti smo zbog toga vrlo sretni. Cijeli bi zakon u konačnici mogao imati i nekoliko stotina stranica. Činjenica je, naime, da se samo izdvajanjem loših kredita i dugova ne rješava cijela kriza te da je potrebna dokapitalizacija cijelog sustava ubrizgavanjem zdravog kapitala.
Koliko bi program mogao stajati američke porezne obveznike?
- Možda će i ukupni iznos potrebnog novca koji će biti upumpan u sustav biti i veći od 700 milijardi dolara, no trošak će u konačnici biti puno manji. Država će biti samo posrednik u prodaji dugova i hipoteka, pa će djelimično taj iznos biti i naplaćen. Program zapravo nema nikakve alternative bez obzira na cijenu. Naime, u suprotnom će recesija, spašavanje realnog sektora, rast nezaposlenosti i povećanje socijalnih davanja porezne obveznike moglo stajati puno više, po nekim procjenama i bilijun dolara.
Ako dođe do neuspjeha u provedbi mjera i smirivanja krize, što slijedi?
- Širenje krize na cijeli realni ekonomski sektor, recesija, oživljavanje inflacije, rast kamata i povećanje poreznog tereta. Po nekim procjenama kriza bi u tom slučaju potrajala barem još dvije godine. Takav scenarij neminovno bi se odrazio i na europske banke, kao i na cijelu regiju centralne i JI?Europe. U tom slučaju i u Europi bi trebala slična operacija kao sada u Americi, a što je ovdje puno teže napraviti?
Zašto?
- Vjerujem da nema opasnosti i da do toga neće doći. Objektivno, Europska centralna banka nema centralnu fiskalnu vlast, a europski budžet nema toliko novca za intervenciju takvog obima.
U tom slučaju, dakle, morala bi se raditi koordinirana akcija nacionalnih centralnih banaka, što bi bio velik test za EU. U najcrnjem scenariju pojavile bi se, naravno, i ideje za napuštanjem ili devalvacijom eura, što bi uzdramalo temelje EU.
Kako bi se produbljivanje krize odrazilo na Hrvatsku?
- Hrvatska je uz baltičke zemlje u zoni visoke ranjivosti na financijsku krizu. Svi neriješeni hrvatski gospodarski i strukturni razvojni problemi izbili bi na vidjelo i Vlada bi u tom slučaju morala raditi velike i brze rezove. Možda to i ne bi bilo loše za hrvatsko gospodarstvo.
Izlaz iz krize Rezati troškove na svim razinama i uvoziti samo onoliko koliko i izvozite |
- Hrvatska ima visok deficit na tekućem računu platne bilance od gotovo tri milijarde eura. U slučaju produbljivanja krize cijena financiranja tog deficita sigurno bi porasla. Porasla bi i cijena kredita za privatne korisnike.
Kriza bi se odrazila na gospodarski rast koji je i tako usporen. Ako bi došlo do kreditnog sloma, onda bi se to sigurno odrazilo i na tečaj kune, prihodi od turizma koji su vrlo značajni za Hrvatsku bili bi ugroženi, a cijene nekretnina bi pale.