TRAGOM ZAPAŽENE INICIJATIVE VRSARANA I FUNTANJANA
Cjepivom protiv HPV-a
http://www.glasistre.hr/?0ab110cad6c87b9009b0e4b351d5ba35,TS,3849,3843,18999,,237004,,
Piše Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Koliko smo puta otkazale posjet ginekologu, ili unaprijed zakazan pregled, zbog »važnije« obaveze i taj za većinu žena neugodan posjet liječniku ostavile za drugi dan? Kad sve zbrojiš i oduzmeš ispada da je godišnji tehnički pregled automobila neizostavna obveza, a zaštita vlastitog tijela nešto što može pričekati. Do kada? Nažalost, u većini slučajeva, do trenutka kada je već (pre)kasno!
Neodgovorno ponašanje prema sebi samima najčešći je uzročnik spolno prenosivih bolesti, a dodamo li tome neznanje i predrasude, nedostatak spolne kulture, konzervativan odgoj, nisko obrazovanje te lako izgovarane tvrdnje da se bolest uvijek događa drugima, dolazi se do podataka prema kojima se u Hrvatskoj godišnje registrira između 350 i 450 slučajeva karcinoma vrata maternice, a koji je, nakon raka dojke, drugi po redu najčešći uzročnik smrti ženske populacije. Uz ove znanstveno potvrđene podatke, još strašnije zvuči činjenica da se ta pogubna vrsta karcinoma mogla spriječiti pravodobnim cijepljenjem.
Infekcije su osobito učestale kod mladih
Inače, HPV infekcije osobito su učestale kod mlade, spolno aktivnije populacije (30 - 50 posto), a sama se bolest sa zaražene prenosi na zdravu osobu svim načinima spolnih odnosa. Da bi se smanjila cirkulacija virusa, cjepivo je najučinkovitija preventiva, i to poglavito za mlade djevojke koje još nisu stupile u seksualne odnose. Nije neuobičajeno da ga djevojka »pokupi« od prvog dečka i prvog seksualnog odnosa.
Preduhitriti kontakt s HPV-om
Cjepivo je najučinkovitije u izbjegavanju infekcija. Nakon što je odobreno u SAD-u i zemljama Europske unije i u Hrvatskoj je registrirano četverovalentno cjepivo Gardasil, predviđeno za cijepljenje djece i mladih u dobi od 9 do 26 godina. Gardasil, naime potiče stvaranje protutijela u organizmu na četiri tipa HPV-a - 6, 11, 16 i 18. Visokorizični tipovi 16 i 18 najčešći su uzročnici raka vrata maternice (u 70 posto slučajeva) pa je cjepivo prevencija najčešćih uzročnika raka vrata maternice, rodnice i stidnice, dok cjepivo za tipove 6 i 11 prevenira pojavu spolnih bradavica. U svijetu je cijepljeno više od 20 milijuna djevojčica, a novo i skupo cjepivo za dio populacije osigurao je i Zagreb, dok su gradovi Opatija i Crikvenica već organizirali uspješno cijepljenje, Karlovac i Labin u fazi su pregovaranja.
To isto pošlo je za rukom i vrsarskoj liječnici Vesni Janko-Radovan, zahvaljujući čijoj će inicijativi, kao i suradnji s porečkom ginekologinjom Doris Pilato i specijalisticom školske medicine pri porečkom Domu zdravlja Danijelom Puniš, od rujna biti dostupno i djevojčicama Vrsara i Funtane.
Vrsarani podržali inicijativu dr. Vesne Janko-Radovan
Njihova je inicijativa, naime, naišla je na plodno tlo. Općina Vrsar osigurala je financijska sredstva kojima će se za 13 ovdašnjih djevojčica, učenica sedmih razreda, osigurati cijepljenje protiv humanog papiloma virusa (HPV), najučestalijeg uzročnika spolno prenosivih bolesti današnjice. Ovoj se vrijednoj inicijativi pridružila i obližnja Općina Funtana koja će financirati cijepljenje još dviju djevojčica iz svoje općine. Uz besplatno cijepljenje, za koje njihovi roditelji moraju dati pristanak, ove će se jeseni organizirati i stručna predavanja o odgovornom seksualnom ponašanju namijenjena mladima, njihovim roditeljima, nastavnicima i svim zainteresiranim građanima.
U čitavoj priči valja istaknuti i pohvaliti Općinu Vrsar, koja je, uvidjevši značaj prevencije, iz proračuna izdvojila novac za kupnju inače priličnog skupog cjepiva. U vrijednu akciju uključili su se i prvi susjedi, a za vjerovati je da će o zdravlju djevojčica ozbiljno voditi računa i ostale istarske općine i gradovi. O koliko je važnom projektu riječ govori i podatak prema kojemu se procjenjuje da 80 do 100 posto djevojaka u dobi između 18 i 25 godina pri spolnom kontaktu dolazi u dodir s ovim virusom, dok oko 30 posto razvija simptome infekcije. Važno je istaknuti da većina žena s pozitivnim HPV testom neće dobiti genitalne bradavice ili cervikalnu displaziju, dok se kod drugih HPV infekcija povezuje s nastankom raka vrata maternice.
Postupak cijepljenja u tri faze
Što je s dječacima? S obzirom na to da i muškarci mogu razviti bolesti uzrokovane HPV virusima i prenositi ih na partnerice, zanimalo nas je mogu li se i dječaci cijepiti? Zasad, saznajemo, dječaci se ne cijepe iako su u tijeku klinički postupci koji ocjenjuju imugenost virusa kod muškaraca. U nekoj bliskoj budućnosti, vjerojatno će i oni biti podloženi preventivnom cijepljenju protiv ove najraširenije spolne bolesti u svijetu. |