Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Runoval

Upisao:

Runoval

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1394

PUTA

OD 14.01.2018.

Činjenica: uobičajeni sastojak pekarskih proizvoda dobiva se iz ljudske kose koja dolazi iz Kine Saznajte više: http://www.alternativa-za-vas.com/in

Činjenica: uobičajeni sastojak pekarskih proizvoda dobiva se iz ljudske kose koja dolazi iz Kine Saznajte više: http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/l-cistein/#ixzz1bA1RN9KO

Činjenica: uobičajeni sastojak pekarskih proizvoda dobiva se iz ljudske kose koja dolazi iz Kine

 

 

U prijašnja vremena, kruh se mijesio ručno od brašna i vode s dodatkom kvasca ili kiselog tijesta.

Proces izrade kruha trajao je satima, često i cijelu noć.

Danas, pekarski proizvodi se rade na brzoj traci.

Od trenutka zamjesa tijesta do pakiranja i prodaje gotovog proizvoda prolazi i manje od 4 sata.

Da bi ovo postigli, proizvođači koriste razne dodatke - regulatore kiselosti, poboljšivače okusa, boje te sredstva za učvršćivanje tijesta i sprečavanje zgrudnjavanja.

Sve to se radi da bi se ponovno vratio izgubljeni okus i miris kruha, te se popravila šteta nanijeta njegovom brzom pripremom.

Nakon pečenja, proizvode špricaju kemikalijama poput kalcijeva propionata da bi spriječili rast gljivica i time povećali rok trajanja.

Proizvode zatim pakiraju u atraktivnu plastičnu ambalažu, u kojoj oni nas dočekaju na policama trgovinama.

Komercijalna proizvodnja kruha je precizna “znanost”. Količina aditiva određuje izgled, okus, boju, miris i trajanje pekarskih proizvoda.

Jedan od njih je l-cistein.


Što je L-cistein i zašto ga dodaju u pekarske proizvode

L-cistein (ili E 920) je neesencijalna aminokiselina i jedan od aditiva, koji se rutinski primjenjuju u pekarskim proizvodima.

Koristi se kao tvar za tretiranje brašna, jer poboljšava elastičnost i kvalitetu tijesta, a time i izgled konačnoga proizvoda.

Zbog toga ga dodaju u kruh, kekse, peciva, kolače i brzo smrznute proizvode.

Iako se l-cistein može proizvesti u laboratoriju, većina ga se dobiva is prirodnog i jeftinog izvora - ljudske kose.

Kosa se otapa u kiselini, nakon čega se l-cistein izolira u kemijskom procesu, pakira i šalje komercijalnim proizvođačima kruha.

Osim ljudske kose, drugi izvori l-cisteina uključuju kokošja i pačja perja, dlake životinja, rogovi krava i naftni nusproizvodi.

Usput, većina kose koja se koristi u proizvodnji l-cisteina, skuplja se s podova frizerskih salona u Kini.

Iako će većina nas ovu činjenicu pročitati s gađenjem, čini se da većini potrošača zapadnjačkog svijeta konzumacija kose nimalo ne smeta.

Međutim, ako ste vegetarijanac, musliman ili židov, nastaje ozbiljan problem.

Muslimani ne smiju konzumirati ništa što je proizvedeno od dijelova ljudskog tijela. Mnogi rabini također zabranjuju konzumiranje kose, zbog istih razloga.

A ako ste vegetarijanac - konzumiranje ljudske kose ili dlake životinja nikako ne dolazi u obzir!

Situaciju još gorom čini zakon prema kojem proizvođači ne moraju označiti l-cistein na etiketi proizvoda.

Dakle, nemojte se zavaravati ako ne pronađete l-cistein na etiketi.  Ovaj sastojak se rutinski dodaje u brašno za pripremu kruha, kolača, peciva i drugih komercijalnih pekarskih proizvoda.



Domaći kruh - više truda, više zdravlja

Ne sviđa Vam se konzumiranje ljudske kose? Pitate se na koji način možete izbjeći unos l-cisteina i drugih štetnih aditiva? Odgovor je samo jedan - pravite svoj kruh!

Naravno, ovo nije najjednostavnije niti najjeftinije rješenje. No, ostati zdrav u našem modernom svijetu nije ni jednostavno, ni jeftino.

Uz malo prakse i strpljenja možete se naučiti peći svoj domaći kruh, peciva i kekse finije i zdravije od onih iz pekare.


Pravite li svoj kruh? Podijelite s nama svoje recepte preko komentara!

 

 

29
 

442

971
 

 

 

 


Saznajte više: http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/l-cistein/#ixzz1bA0DOVKN

 

Komentari

 

božena:

 

A od kojeg brašna raditi doma kruh?

mirjana:

 

Koliko je zdravo praviti hleb u danas popularnim kucnim mini pekarama?

Zamolila bih za misljenje , preporuke i savete za najzdraviji nacin pripreme hleba u kucnim uslovima

Pero Perić:

 

Dakle, budimo ipak malo kritičniji, ovdje nije riječ o jedenju kose nego jedne aminokiseline koja čini vlakna kose. Ta minokiselina kada se dobije iz kose jest samo to, kemikalija.
Nemojte biti toliko senzacionalistički orjenitrani.

Dragan Bataveljić:

 

Zahvaljujem Vam se na izuzetno korektnoj saradnji i redovnoj , veoma korisnoj , komunikaciji i poslatim obaveštenjima, komentarima, savetima i sl.

Srdačan pozdrav,
prof. dr Dragan Bataveljić

dragica:

 

Ako želite zdravo,onda od žitarica iz eko uzgoja.Ja najčešće pečem kruh od integralnog brašna sa sjemenkama buče i suncokreta.
Lijep pozdrav

KittyM:

 

Ja radim kruh u pekaču, 15 dkg zobenog (ili ječmenog, ili heljdinog brašna-bitno je da se ne stavi previše jer se ne dobije tijesto koje se može mijesiti i peći u automatu - isprobala:smile ), 35 dkg bijelog (vjerojatno može i integralnog, nisam probala), malo soli, malo šećera, kvasac (jedna vrećica suhog ili 1/3 kocke), 3 dcl vode, malo maslaca ili ulja. Pečem na programu od tri sata i dodajem razne sjemenke. Od zobenog brašna ne naraste puno, ali je jako ukusan. Meni je od ječmenog još ukusniji - on je u početku više tekuć, ali kasnije naraste, dok je zobeni jako zgusnut - takvo brašno. Za zobeno ili ječmeno brašno sameljem njihove pahuljice ili sjemenke u mlincu za kavu. Heljdu meljem sjemenke. No, sjemenke se ne mogu jako fino samljeti. Bolje je mljeti pahuljice.
Bilo bi krasno kad bih bila sigurna da se u kupovno brašno ne stavljaju dodaci, ali ne mogu biti sigurna. Ipak, vjerujem da je i od tog brašna bolji kad se radi doma nego kupovni…

Vladimir Perić:

 

Nisam siguran koliko su kućne mini pekare neisplative na prvi pogled, uloženo-dobijeno. Odprilike dođe na isto. Ali, dobiješ bolje zdravlje, tako da u novcu uštediš odlazak kod lekara.

KittyM:

 

Ja sam kupila jedan pekač kojio je bio cca 50 EUR. “Alice”, neki talijanski, mislim. Što nije puno novaca. A već godinu dana pečem u njemu svaki tjedan, nekad i češće.

vesna:

 

Brašno od kojeg ja pečem kruh nije iz trgovine, nego iz mlina, direktno iz prve ruke. Jeftinije je, svježije (samljeveno brašno ne bi trebalo stajati dulje od tri mjeseca) i s manje aditiva jer mlinovi prodaju brašno na veliko i samo dodavanje aditiva povećava im ulazni trošak gotovog proizvoda. Pekari aditive dodaju sami u svom proizvodnom procesu (moje mišljenje).
Što se tiče miješanja raznih brašna, moje je iskustvo da ne mogu ispeći čisto integralni kruh bez dodatka bijelog brašna - pretvrd je, drobi se… Čak i u “čisti” kukuruzni kruh ide bar malo bijelog brašna (ja stavljam do 30%), da mi bude jestiv i da ne slomim zube.

Mirjana:

 

Ja pečem kruh u pekaču i to redovno raženi jer mi je najbolji.Koristim priložene posudice za mjerice.Stavim 1 mjericu vode, 1 mjericu octa, 1 mjericu šećera,1 mjericu soli, 2,2gr.maslaca, kesicu suhog kvasca,180gr. raženog brašna,360gr.pšeničnog brašna i sjemenke po želji.
Odličan i kad se tostira.

"Alternativa za Vas":

 

Koristim samo eko-brašno.

Moj omiljeni recept - Indijski kruh bez kvasca.

nino:

 

Kupujem eko certificirano brašno, pšenično integralno, integralno od pira, crno brašno… Mislim da je bitno spomenuti ako već pravite kruh kod kuće i upotrebljavate kvasac da pazite i na izbor kvasca. Naime, u kvascu ima E491, koji nije baš preporučljivo konzumirati. Nasreću u trgovnima zdrave hrane možete kupiti i kvasac bez emulgatora.

Mihaela:

 

Nakon nekoliko godina prakse, uspjela sam postići fantastične rezultate u pečenju kruha, bez pekača. Naravno, uvijek je upitno kakvo je brašno i što sve ima u instant suhom kvascu, ali cijeli recept funkcionira i sa svježim kvascem.
Moj recept:
0,5 kg bijelog glatkog brašna (bilo koje T550)
1 žličica soli (ovisi o ukusu može više ili manje)
1 žličica instant kvasca ili 40g svježeg kvasca
cca 300 ml mlake vode
Postupak(sa svježim kvascem):
Nadrobiti svježi kvasac u visoku šalicu, dodati prstohvat šećera, dvije žlice brašna i mlake vode toliko da se svi sastojci izmješaju i kvasac djelomično otopi. Staviti na toplo(ja stavim u pećnicu na 50 stupnjeva) otprilike 15 minuta da kvasac uziđe. Dodati ga u brašno sa soli i mijesiti uz dodavanje vode. Najbolji kruh mi ispadne kad tijesto bude rijetko tako da se i žlicom može miješati. Pokriti čistom krpom i ostaviti oko sat vremena na toplom (pećnica na 60 stupnjeva otprilike). Premijesiti pa istresti tijesto u namašten i pobrašnjen kalup (koristim vatrostalnu okruglu posudu; općenito, premiješeno sirovo tijesto ne bi smjelo zauzeti više od trećine kalupa da ne iscuri). Ponovno pokriti i ostaviti još 45-60 minuta na toplom (otprilike se do dva puta uveća volumen tijesta).
Pećnicu zagrijati na 260 stupnjeva i peći 15 minuta, nakon toga smanjiti na 200 stupnjeva pa peći još 28-30 minuta. Pečeni kruh umotati u mokru krpu i ostaviti tako oko pola sata.

Recept sa instant suhim kvascem je jednostavniji jer se kvasac pomiješa direktno s brašnom i soli i odmah zamijesi tijesto. Postupak miješanja i dizanja je jednak.
Razlika na kraju je u mirisu, onaj kruh sa svježim kvascem više ima miris kvasca nego onaj sa suhim.
Ono što je meni predstavljalo problem ispočetka je što su mi svi govorili da tijesto treba “mekano umijesiti”. Shvatila sam tek kad mi je baka pokazala da to znači da tijesto kreće od vodenog pa dodajem brašno a ne da prvo sve dobro umijesim u kvrgu pa naknadno dodajem vode
Eto, tko želi nek proba. Vremenski sve skupa traje 2,5-3 sata ali nema dugotrajnog miješenja i previše posla. I čini mi se da nije skuplje od kupovnog jer ne primjetim razliku u računima za struju.
Pozdrav!

Irina Kavi:

 

Ja pečem sama kruh već godinama ( ne uvijek, jer nemam uvijek dovoljno vremena za to), to je pravi užitak. Koristim isključivo integralno brašno - 850 / miješam sa graham i sa z. pahuljicama (ili ih sameljem). Obavezno dodam ulje, ali najradije maslac i malo mliojeka. Ostalo je standardno, to već znate. Bitno je da temperatura u prostoriji bude ugodno topla (ne prevruće) i brašno prethodno malo zagrijano u rerni ... Kasnije se (kad se doda rastopljeni, nadignuti kvasac) može sve u velikoj posudi (tijesto) staviti u blizinu rerne koja je mlaka, i ne na propuhu! Ako hoćemo brže, to je način, ako hoćemo prirodnije, ostavi se da kvasa koliko treba (duplo). Ne mora se imati pekač, ali ni to nije loše, dapače. U slast!

vlatka:

 

Ja godinama pečem kruh u pekaču. Radim, imam 4 odrasla muškarca u kući, no najbrži način mi je staviti sastojke u pekač i pritisnuti dva dugmeta….Kruh je jeftiniji, zdraviji i mnogo ukusniji od kupovnog. Brašno kupujem u mlinu, tako da je i to prirodno i svi moji prijatelji već imaju pekače. Jednostavnije je nego ujutro ustati, otići u trgovinu po kruh….a recepte imate uz svaki aparat.

dija:

 

Hranim se po krvnoj grupi A.
Od prihvatljjivih žitarica, samljevenih u mlincu za kavu, po osječaju i želji mijesim male žemlje. Dodajme maslinovo ulje, sol i mlaku vodu. Potom ih oblikujem (bez kvasca) i samo posušim na tavi ili u peći… Kratko. Čuvaju se u plastici i zasitni su, da ne kažem zdraviji i manje “dlakavi”. :O)  A onaj dio kad sam ili s društvom mijesiš kruh spada u kategoriju:“Priceless!”  :)

tinca63:

 

u mjestu u kom cesto boravim ima mlinica na izvoru male rijecice, tamo uzmemo brasno.. neocisceno, mirisno i zdravo… i pr+ecemo kruh od samog tog brasna bez dodataka bijelog ( za koje sam medu ostalim cula da je dio prerade i pranje u nafti ? )...  kruh bude gust tvrd i ukusan… a da ne kazem da bez ikakvih dodataka traje danima:))))  za poseban gust i iznenadenje na nekim vecerama ubacim cesnjak i maslinovo ulje… mljac:))))

velimir:

 

Sastojci: ingegralno brašno, svježi kvasac u kockici, topla voda, sol šećer.

Izvažem brašno: na 1 g brašna ide oko 0,65 ml vode. Dakle ako imam kilu brašna, trebat će mi 650 ml vode.

Vodu puštam toplu iz pipe, pustim 1 dcl i unutra stavim sol šećer i četvrtinu kockice kvasca i to miješam. Ostatk kvasca držim u hladnjaku. Kada se kvasac rastopi nasipam vodu do mjere koja mi treba. U ovećoj posudi smiješam brašno i vodu mikserom s lopaticama za tijesto. Kada vidim da se sve smiješalo još par puta promijesim rukom. Stavim krpu i ostavim da stoji dok se ne sjetim da sam ga ostavio. Ako duže ostane stajat bude kiseliji, ako kraće tada nije toliko kiseo.
Nakon otprilike 1 sat tjesto bi trebalo biti duplo veće. Promijesim ga i razrežem na nekoliko jednakih komada i razvaljam u debele gliste. Stavim na tepsiju na kojoj je savijeni papir za pečenje, tako da se kruhovi ne dotiću. Ostavim oko sat i pol. Zadnjih pola sata dizanja uključim pećnicu na 220 a nakon 15 min pećenja smanjim na 170, a nakon 20 minuta kruhovi su gotovi, sve zavisi od količine koja se peće, stavim ih u krpu i u vrećicu da omekšaju.
Kad se ohlade naražem sve na kriške i dio koji ne jedem stavim u zamrzivač. Na taj način se ne mrvi, tj mrvi se u ustima a ne pod nožem. Kada se odmrzne treba ga pojesti unutar 24 sata.

http://evolucijasvijesti.blogspot.com/

vesna:

 

U tekstu je navedeno da se aditiv dodaje u brašno iz kojeg se izrađuje kruh u pekarama, pa neznam zašto se ne bi dodavao i u brašno koje se prodaje u trgovinama.

lola56:

 

Ja već 4 godine pečem kruh u pekaču.Svaki drugi dan.Stavim 3 dcl vode (mlake), malo maslinovog ulja,0.5kg brašna (bijelog),nekad miješam kukuruzno brašno sa bijelim, ili raženo sa bijelim brašnom, dvije mjerice soli(tea spoon) i 1,1/2 mjerice šećera(table spoon),suhi kvasac 1 vrećica.Upalim pekač na program za domaći kruh (sve zajedno 3 sata)i dobijem 0.8 kg savršenog kruha.Čak neki put namjestim tajmer za ujutro i imam ujutro kada se dižemo vruć kruh.Savršeno, od kada ne moram misliti da li ima kruha u kući. Kruh je u zadnjih par godina nejestiv (onaj iz pekarnica),smrdi po vlazi i jednom rječju ne znam što jedem.Moji ukućani su prezadovoljni domaćim kruhom a i tijestom koje stavim da se radi kada trebam raditi pizzu ili bilo kakvo drugo kiselo tijesto.

Irina Kavi:

 

Da, logično pitanje.

Tamara Horvatte:

 

Da! Da, doma pečeni kruh pravi je blagoslov i za kuću i za ukučaane. Osim svega vrača u kuću neke prirodna već zaboravljene mirise. Trenutačno ne koristim kruj jer sam na GGLADOVANJU IZ TERApeutskih razloga no ostali ukućani dobro reagiraju a oni mlađi vide u tome zabavu i koriste svoje kreativne mogučnosti.
Temy pozdravlja.

KittyM:

 

Bojim se da ne možemo znati što je u brašnima iz trgovina Ali može se u trgovinama zdrave hrane naći brašna koja su navodno bez aditiva, iz eko uzgoja i slično. Na žalost, ona su višestruko skuplja.
Mislim da sam i ja negdje čitala jezive priče o izbjeljivanju brašna. Isto tako, čitala sam i da bi se brašno trebalo namakati preko noći prije korištenja jer inače ga naše tijelo uopće ne može probaviti, i hrpu drugih stvari. Činjenica je da hrana danas nije kao hrana prije 50 godina. I da su ljudi od hrane bolesni (uglavnom od prerađene hrane). No biti opterećen time da na Zemlji ne postoji više zdrava hrana i da je sve što jedemo neka vrsta otrova neće nam pomoći da budemo zdraviji već ćemo samo pasti u depresiju. Pa čak i da se preselimo negdje gdje možemo sve sami uzgajati, ne možemo znati da je zrak ili tlo tamo zbilja zdravo, ili da sjeme nije nekako modificirano. Ali na neke stvari možemo utjecati - možemo na primjer sami peći kruh ako već ne možemo zaisliti život bez njega

Irina Kavi:

 

Dobar komentar, Kitty! Strah i opterećenost sumnjama vodi u bolest. Mislim da ono brašno od Podravke, 850, nije loše, i s tim brašnom napraviti kruh kod kuće sasvim je OK. A sad na posao! Pusa!

zeljkodebeljko:

 

Kupio sam pekac kruha. Koristim ga skoro svaki dan. Kruh je odlican. a pekac potrosi samo 600W struje za ciklus od 3 sata

tinca63:

 

Kitty je u pravu… sve je nekako zagadeno i lose… ali male stvari za sebe uvik mozemo ucinit:)))

Sladjana:

 

Pozdrav svim ljudima koji su shvatili da je najzdravije praviti hleb u kućnoj varijanti.Moje dete je alergično na aditive koji se (izmedju ostalog) trpaju u hleb,pa već osam godina mesim hleb(pet uz pomoć pekača).Brašno kupujem direktno u mlinu i zamolim ih da mi sveže samelju-tada nema ništa od dodataka!Brašno je netretirano i 100% sveže,bez ikakvih dodataka!Moje dete nema problema,a nama je usvakom slučaju ovakav hleb prava blagodet!

bedra.smajic:

 

ja kruh pravim kod kuce pecem ga u sporetu na drva ,smjesu za kruh onu naj jednostavniju ,kvasac i kocka secerau vodu da to odstoji ,brasno i so izmjesam zalijem kvascom ,zakuham malo mlakom vodom ostavim da nadode,prekuham i opet ostavim da u tepsiji malo nadode i onda u toplu pekaru, to je to .najbolji kruh.

Stjepan:

 

Moja mama več više od 50 godina peče kruh doma. Različiti, al najviše mješani, otprilike 50% kukuruznog brašna i isto toliko bjelog. Brašno se kupi direktno u mlinu, jer je bez aditiva, i kruh se peče u okrugloj posudi u pečnoici. Čim je tanji, to je bolji. Samo, mora se prije pečenja bar dva put premjesiti, tako da je posle kruh rahli, s rupicama u sebi, a ne tvrd ko kamen. I mora se jako ispeči, jer ak se mekano omjesi ( popari s veučom vodom ) , onda poslije otpušta, tj. bude mljadzgav. I to Vam je to. Ništa one priče—domače i sl. nije važno kaj je domače, nego kako je napravljeno. U slast. I ne zaboravite jesti s domačim sirem i vrhnjem. Mljac.

anita:

 

ja sam šokirana

Ena:

 

Da Vesna,i ja sam baš to htjela napisati,da nije problem da se brašno kupi u prodavnici,već u kupovini gotovog kruha.Dakle,da pekari dodaju taj emulg.Tako sam ja razumijela post.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Keramičke “eko” tavice opasnije od teflonskih