TRUDNOĆA
Jeste li ikada pomislili da biste svoje dijete voljeli donijeti na svijet u svojem domu i poznatom okruženju, u prisustvu svojih najbližih koji bi vam mogli pomoći u tim nimalo lakim i stresnim trenucima? Ako i jeste, na žalost u Hrvatskoj, porod kod kuće nije moguć, jer nema osposobljenih primalja za takvu vrstu izvanbolničkog poroda. Kada pomislite, žene tek posljednjih 40-50 godina rađaju u bolnicama, do onda su to činile u svojim kućama uz pomoć ukućana i babica, rijeko doktora, ali na žalost i same u sjenicima, poljima, pa zbog čega ne mogu danas?
U brojnim europskim zemljama, porod kod kuće postaje uobičajena pojava, pa se sve manje žena odlučuje na odlazak u bolnicu. Ukoliko zdrava trudnica ima normalnu trudnoću i ne postoji nikakav medicinski ili ginekološki razlog zbog čega bi trebala roditi u bolnici, onda je ta opcija prava za tu osobu, ističu strani stručnjaci, ali i majke koje su prošle kroz iskustvo poroda kod kuće. Ovaj tekst temelji se na iskustvima iz drugih zemalja.
Kontrola nad tijelom
Naime, porod kod kuće majke mnogo više opušta jer se nalaze u poznatom i udobnom okruženju. Ujedno daje majkama mnogo više kontrole nad vlastitim porodom, nego što joj se daje u bolnici, zbog toga jer u bolnici postoji standarda rutina od koje se ne odstupa. Osim toga na porodu može prisustvovati i više članova obitelji, dok se u bolnicama može izabrati samo jednog člana, najčešće je to otac djeteta ili majka. Kod kuće svi napori će su usmjereni na porod, a ne na osoblje i bolničku proceduru koja se traži od buduće majke.
Malo koja bolnica u Hrvatskoj je opremljena s kadom za porod, dok u stranim zemljama, žene sve više odabiru porod u vodi jer ublažava bol. Naime, dok je tijelo u vodi, dobiva se osjećaj bestežinskog stanja što umanjuje bol prilikom trudova i samog poroda. Može se prakticirati kod kuće i to u običnim dječjim bazenima na napuhavanje.
Komplikacije su za bolnicu
Kao što smo i prije naglasili, porođaj kod kuće nije za sve trudnice. Žene koje imaju određene zdravstvene komplikacije za vrijeme trudnoće, trebaju bez iznimke roditi u bolnici.
To uključuje žene:
- S visokim tlakom ili šećernom bolešću
- Koje su već prošle kroz porod s carskim rezom (uzeti ovu tvrdnju s rezervom)
- S komplikacijama u trudnoći, kao što je prijevremeni porod, dijete ima negativan Rh faktor, dijete nije u pravoj poziciji nakon 37 tjedna i tako dalje.
Rizici poroda kod kuće
Za zdravu ženu koja izabere educiranu primalju te ima plan odlaska u bolnicu ukoliko nešto pođe po zlu, rizik poroda kod kuće je jednak riziku rađanja u bolnici. S druge strane stručnjaci ističu kako je porod u bolnici mnogo sigurniji, jer u njoj rade profesionalne i obučene osobe, koje u slučaju komplikacija mogu odmah reagirati.
Prilikom poroda kod kuće mora biti prisutna kvalificirana primalja koja će pratiti trudnoću od njenog samog početka.
S obzirom da će primalja biti jedina kvalificirana osoba na porodu, potrebno je izabrati zaista najbolju. Pri tome su važne njezine kvalifikacije, iskustvo, opremljenost, ukoliko će biti potrebna hitna pomoć tijekom poroda, primjerice za oživljavanje djeteta, boca s kisikom, infuzija i lijekovi u slučaju pojačanog krvarenja nakon poroda. Također, trebala bi biti u vezi s liječnikom u najbližoj bolnici gdje će majka biti prevezena u slučaju komplikacija.
Bez obzira na stručnost primalje, preporuča se pronalazak pedijatra ili obiteljskog liječnika, koji će nakon poroda u slijedećih nekoliko dana pregledati bebu (nije na odmet da liječnik podržava odluku poroda kod kuće).
Ako mislite da je porod kod kuće besplatan, varate se. S obzirom, i to još jednom naglašavamo, u Hrvatskoj nema primalja koje bi porod obavljale kod kuće, nemoguće je izračunati troškove. Što se tiče iskustva drugih zemalja, ti troškovi variraju, jer u nekim zemljama pokriva ih djelomično zdravstveno osiguranje u nekima ne.
U Hrvatskoj, ukoliko imate zdravstveno osiguranje, troškovi poroda u bolnici su besplatni.
(vam)