Piše: Jasmina Trifunović
Nije isto hoćete li po potrebne namirnice otići na tržnicu, u obližnju malu trgovinu u kvartu, ili u neki od velikih trgovačkih centara. Male kvartovske trgovine trebali biste zaobilaziti u širokom luku. Poznate su po skupoći, jer sa najezdom hipermarketa i trgovačkih centara male trgovine mogu opstati jedino tako da skupo naplate ono što prodaju. Iskoristite njihovo postojanje samo u slučajevima kad baš nemate drugog izbora. Prošla su i vremena kada ste na tržnici mogli kupiti domaće namirnice po nižim cijenama nego u trgovinama. Njih su uglavnom okupirali nakupci koji prodaju uvozno voće i povrće, a sve to možete naći u trgovačkim centrima po jednakim ili čak i povoljnijim cijenama. Osim toga, trgovački centri surađuju i sa domaćim proizvođačima. Sve u svemu, hipermarketi su najpovoljniji za kupovinu - samo izaberite koji vam najviše odgovara.
U CIJENAMA VOĆA RAZLIKE SU VELIKE
Generalno gledano, cijene voća su visoke i možemo reći da je ono skuplje nego ikad. I u cijenama postoje razlike, ovisno gdje kupujemo, pa trgovački centri imaju najpovoljniju ponudu i kad je voće u pitanju. Veliki protok kupaca jamči svježe voće, ali i niže cijene u odnosu na tržnice ili manje trgovine. Ne zanemarujte nekoliko kuna razlike u takvim slučajevima.
POVRĆE MOŽE BITI JEFTIN I VRLO IZDAŠAN RUČAK
Skuhate li varivo od kilograma kelja, malo mesa i 2-3 mrkve i krumpira, taj ručak vas na kraju neće koštati više od 40 kuna. Ono povrće koje može duže stajati i ne mora biti u hladnjaku, poput luka ili krumpira, uvijek radi uštede kupujte u većim pakiranjima od, primjerice, 10 kg. Zato preporučamo zelenu tržnicu, a ako vam je to iz bilo kojeg razloga neizvedivo i hipermarketi često imaju već spremna takva pakiranja.
PO MESO IDITE U MESNICE ILI HIPERMARKETE
Meso u odnosu na druge namirnice i nije toliko skupo, osobito kad računate da od, primjerice, kilograma junetine (cca 45 kuna) možete u kombinaciji s povrćem ili tjesteninom skuhati dva ručka. Mesnice na tržnicama su uvijek bile imperativ kad je kupovina mesa u pitanju jer se tamo uvijek nudilo svježe meso po najpovoljnijim cijenama. Taj trend sada slijede i hipermarketi koji surađuju s domaćim proizvođačima mesa, pa nude svježe i kvalitetne proizvode po cijenama jednakim kao i u mesnicama. Važno je da to minimalno jednom tjedno kupujete s unaprijed određenim količinama koje su vam potrebne za spravljanje ručka.