ŽENSKE SINDIKALNE GRUPE OD VLADE TRAŽE VEĆU ZAŠTITU PRAVA ŽENA
|
ZAGREB -
Od potpredsjednice Vlade i ministrice obitelji Jadranke Kosor sindikalistkinje će pak zatražiti hitnu ratifikaciju nove međunarodne konvencije o zaštiti majčinstva na radnom mjestu, koja ženama garantira pravo na dostojnu porodiljnu naknadu, osigurava ih od dobivanja otkaza za vrijeme porodiljnog i slično.
- Sve to Hrvatska već ima ugrađeno u svoje zakonodavstvo, no budući da se kod nas zakoni, prava, pa tako i iznosi porodiljnih naknada doslovno mijenjaju preko noći, nužno je imati ratificiranu konvenciju koja je po svojoj pravnoj snazi iznad nacionalnih zakona. Unatoč inicijativi sindikata, koji su pitanje ratifikacije pokrenuli već 2007. godine, do sada pomaka nema, kazala je predsjednica koordinacije žena HUS-a Katarina Perković.
Sindikalistkinje su se posebno osvrnule i na žene zaposlene u trgovini, tretirane kao »građanke drugog reda«. Od njih se, naime, često traži da uoči zapošljavanja potpišu da neće imati djecu za trajanja ugovora, a kao uvjet zapošljavanja neki poslodavci traže čak i test za trudnoću, dok ima slučajeva da su mlade žene, da bi zadržale radno mjesto, čak prekidale zdravu trudnoću. U talijanskom Pitarellu, rekla je Dragica Petrinjak iz Sindikata trgovine, sve žene koje su bile zaposlene na neodređeno sad su zaposlene na određeno, odnosno imaju ugovore na najviše pola godine, dok se poslodavci prema svim ženama u trgovačkim centrima uglavnom odnose robovlasnički.
- Nekad je raditi u trgovini značilo biti gospođom, a danas radnice moraju moljakati za odlazak u WC, kazala je Petrinjak, dodajući da se u 90 posto trgovina ne poštuje granski kolektivni ugovor. Inspekcija, kad u trgovinu i dođe, najčešće završi kod direktora, zaključila je.
B. MRVOŠ PAVIĆ
U državnoj upravi ženama rutinski poslovi
Rezultati istraživanja kazuju i da ispitanice procjenjuju statistički značajno veću ravnopravnost spolova kada im je neposredno nadređena žena. No, kada u spolnoj strukturi organizacije prevladavaju muškarci, ispitanice procjenjuju značajno veću neravnopravnost nego kada prevladavaju žene ili je izjednačen broj muškaraca i žena.
Gotovo 75 posto ispitanica smatra da unutar organizacija u kojima rade nema seksizma i seksističkog zlostavljanja. No, kada se pogledaju rezultati za državnu upravu, onda 34,6 posto ispitanica zaposlenih u vojsci i policiji potvrđuje prisutnost seksizma i seksističkog ponašanja, a 2,9 posto odgovara da je takvo ponašanje prisutno u znatnoj mjeri. U središnjim tijelima državne uprave 4,5 posto ispitanica navodi znatno prisustvo seksističkog ponašanja.
G. GALIĆ